Co smakuje papieżowi? Ta pani gotowała już dla dwóch

Co smakuje papieżowi? Ta pani gotowała już dla dwóch
(fot. Larry D. Moore [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons // shutterstock.com)
CNA / as / kk

Co byście ugotowali, gdybyście mieli przygotować obiad dla papieża? Na to pytanie musiała sobie odpowiedzieć Lidia, amerykańska kucharka. W 2008 roku gotowała dla papieża Benedykta XVI, a w 2015 roku przygotowała posiłki dla Ojca Świętego Franciszka.

Kiedy została poproszona o gotowanie dla papieża Benedykta podczas jego wizyty w USA, nie mogła w to uwierzyć. "Pamiętam że zaśmiałam się i powiedziałam «oczywiście, Eminencjo, ale czy pyta papież poważnie?»"

DEON.PL POLECA
Lidia Bastianich jest kucharką, autorką wielu książek i restauratorką. Prowadziła kilkanaście programów kulinarnych. Specjalizuje się zwłaszcza w kuchni amerykańskiej i włoskiej.

Gdy usłyszała, że mama papieża Benedykta XVI pracowała jako kucharka w hotelu Neuwittelsbach w Monachium, zdecydowała, że przygotuje dla Ojca Świętego coś, co przypomni mu o jego dzieciństwie. "Chciałam, żeby poczuł się jak w domu" - mówi w rozmowie z CNA.

DEON.PL POLECA

To zdjęcie Benedykta XVI obiegło cały Internet >>

Lidia wspomina dwa momenty ze spotkania z papieżem, które utkwiły jej w pamięci. W trakcie pielgrzymki do USA papież obchodził urodziny. Gdy przyniesiono tort dla Benedykta i wręczono mu nóż, papież się zawahał. Lidia zdecydowała się pomóc mu z pokrojeniem tortu. Drugi poruszający moment miał miejsce po kolacji. Jeden z dyplomatów zagrał sonatę na skrzypcach, a Benedykt zaprosił cały personel kuchenny, by posłuchali razem z nim.

Początkowo Lidia chciała zaserwować Franciszkowi kuchnię argentyńską, ale papiescy urzędnicy odradzili ją z uwagi na ciężkostrawność. Dlatego przygotowując posiłki dla Franciszka, postawiła na kuchnię z północnych Włoch.

Krytycy papieża Franciszka kierują swe ostrze w papieża Benedykta XVI >>

Jedno wspomnienie szczególnie zapadło w pamięci Lidii. Po obiedzie, kiedy cały personel kuchenny odpoczywał w przerwie na kawę, zobaczyli papieża wchodzącego do kuchni. "Czy mogę poprosić o kawę?" - zapytał.

Franciszek spędził 20 minut z obsługą kuchni, rozmawiając i pijąc kawę. Przed wyjściem ofiarował każdemu z nich różaniec, jednocześnie prosząc o modlitwę.

Lidia od urodzenia jest katoliczką. Wychowywała się w komunistycznej Jugosławii w czasie, gdy katolicy musieli ukrywać swoją wiarę. Została ochrzczona w sekrecie. Gdy miała 10 lat wraz z całą rodziną uciekłą do Włoch, gdzie przebywali w obozie dla uchodźców.

3 dowcipy, które papież Franciszek opowiada sam o sobie >>

Tam rozpoczęła się jej przygoda z gotowaniem. Przez 2 lata uczęszczała do katolickiej szkoły, gdzie nie tylko mogła gotować razem z siostrami w szkolnej kuchni, ale także pogłębiła swoją wiarę.

"Bóg dał mi tak wiele" - mówi Lidia. "Ale nie mogę tego zachowywać tylko dla siebie, muszę się tym dzielić. On pokazał mi sposób, w który mogę się dzielić tym, co mi ofiarował z innymi" - dodaje.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Anastazja Pustelnik FDC

Najbardziej kompletna książka kucharska siostry Anastazji!

Kolejna i zarazem ostatnia Wielka Księga Siostry Anastazji stanowi prawdziwe kulinarne kompendium, w którym tradycyjne receptury przenikają się z nowymi.

Ponad 400 przystępnie opracowanych przepisów! Czytelnik znajdzie tu między...

Skomentuj artykuł

Co smakuje papieżowi? Ta pani gotowała już dla dwóch
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.