PAP / tk
Opracowanie tzw. cyfrowych bliźniaków, czyli wirtualnych modeli prawdziwych osób, na których będą "testowane" interwencje związane z doborem diety, leków i aktywności fizycznej to jedno z zadań Centrum Doskonałości w Olsztynie.
PAP / kb
Wyniki z ostatniego tygodnia: 50 290 przypadków COVID-19 i 82 700 przypadków grypy. W następnych dniach nadal powinna dominować grypa – przekazał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
PAP / tk
COVID-19 jest inną chorobą niż ta, z którą mieliśmy do czynienia dwa lata temu. Obecnie choroba jest wywoływana przez wirusa o tak odmiennej charakterystyce, że zmienił się nie tylko obraz choroby, ale także rokowanie co do następstw i zagrożenia życia - powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak.
PAP / tk
Naukowcy po raz pierwszy wykazali obecność drobinek plastiku w ludzkiej krwi, i to u niemal 80 proc. badanych - informuje pismo „Environment International“. Nie jest jasne, czy mikrodrobiny plastiku mogą szczególnie wpływać na mózg, układ pokarmowy i inne części ciała.
twojapogoda.pl / tk
Jak podaje portal twojapogoda.pl, w związku z niedawnymi trzęsieniami ziemi na archipelagu Azorów i możliwością wybuchu wulkanu trwa ewakuacja ludności z jednej z tamtejszych wysp.
PAP / tk
Hydrolog i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski powiedział, że „Najbardziej zagrożone suszą są rzeki spływające do środkowej Odry i Wisły. Wysychające warstwy gleby spowodują dalsze pustynnienie niektórych obszarów. To wynik braku opadów i wyższych temperatur”.
TVN24 / Wiadomości Gazeta / pk
"Kryzys sejsmiczny" na Azorach. Ponad 1000 trzęsień ziemi w 48 godzin. Władze ogłosiły plan awaryjny
W przeciągu zaledwie doby na archipelagu Azorów odnotowano około 1100 niewielkich trzęsień ziemi. Chociaż wstrząsy nie były silne, ich ilość zaniepokoiła naukowców. Eksperci określili to wydarzenie "kryzysem sejsmicznym", a władze uruchomiły plan awaryjny.
NASA / Twitter / pk
Ziemia jest planetą wody, a tam gdzie jest woda, kwitnie życie. Bez jezior, rzek i oceanów nasza planeta byłaby martwą pustynią. Zobacz film opublikowany przez NASA, który pomaga śledzić i lepiej rozumieć procesy związane z przemieszczaniem się wody w biosferze Ziemi.
national-geographic.pl / tk
Wieża Eiffla to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie. Symbol Paryża, stolicy Francji, tuż po wybudowaniu mierzył 312,27 metrów. Od niedawna wieża ma już 330 metrów.
PAP / tk
Naukowcy z amerykańskiego Salk Institute z pomocą zmian w aktywności genów biotechnolodzy odmłodzili myszy w średnim i późnym wieku. Nie zauważyli przy tym żadnych skutków ubocznych.
PAP/ kb
W niedzielę 20 marca o godzinie 16.33 rozpocznie się astronomiczna wiosna, która potrwa do 21 czerwca. W tym czasie na nocnym niebie będzie można zobaczyć wszystkie planety, rój meteorów, przez lornetkę dostrzec kometę C/2021 O3. 16 maja z terytorium Polski będzie widoczne częściowe zaćmienie Księżyca.
PAP/ kb
Rosyjski załogowy statek kosmiczny Sojuz-2.1a, na pokładzie którego znajdują się kosmonauci Oleg Artemiew, Denis Matwiejew i Siergiej Korsakow, wystartował w piątek o godz. 16.55 czasu polskiego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.
onet.pl / tk
W Hiszpanii, Szwajcarii i Niemczech doszło do niecodziennego zjawiska pogodowego. Mieszkańcy tych państw mogli ujrzeć pomarańczowy kolor nieba. Winny jest temu pył z Sahary.
Catholic News Service / pk
Działające w Stanach Zjednoczonych Narodowe Centrum ds. Wykorzystywania Seksualnego opublikowało listę firm, które mogą zwiększać skalę wykorzystywania seksualnego dzieci. Na liście znaleźli się tacy giganci jak Meta, Netflix i Twitter.
PAP / tk
Mimo agresji na Ukrainę, amerykańska agencja kosmiczna NASA zapewniła, że nadal będzie współpracować z Rosją w ramach misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
PAP / tk
W poniedziałek 14 marca w wielu ośrodkach naukowych Polski rusza „Tydzień Mózgu”. Wirtualne spotkania, a także tradycyjne wykłady i warsztaty poświęcone mózgowi i jego działaniu, potrwają do piątku.
PAP / tk
Satelitarne dane wskazują, że amazońskie lasy tracą odporność, a ich wymieranie spowodowałoby dramatyczne skutki dla całej planety. Winą naukowcy obarczają wyręby i wypalanie lasu, a dodatkowe znaczenie mogą mieć zmiany klimatu.
PAP / tk
- W Polsce na choroby nerek cierpi około 4 milionów osób. Niestety, chorzy często nie rozpoznają oznak choroby i zgłaszają się do lekarzy, kiedy narząd jest już niewydolny – przekazała Agencja Badań Medycznych.
DEON.pl / mł
Liczba uchodźców z Ukrainy w Polsce rośnie. Część z nich to grekokatolicy, których na Ukrainie jest około 4 mln. By pomóc im odnaleźć się w nowym miejscu, kościół greckokatolicki przygotował specjalną aplikację.
wirtualnemedia.pl / ml
Brytyjski tabloid „Daily Mail” podał, że pracujący w rosyjskim oddziale Huawei przedstawiciele firmy mają pomóc rosyjskim władzom w odparciu narastających ataków cybernetycznych. Chińska firma dementuje te pogłoski.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}