national-geographic.pl / tk
NASA zakończyła trwającą 6 lat misję na Grenlandii. Badania agencji ujawniły, że nie tylko ciepłe powietrze przyspiesza topnienie lodowców. Jak się okazuje wpływ na ten proces ma również ciepła woda oceaniczna.
polsatnews.pl / tk
Rakieta Falcon 9 należącej do Elona Muska firmy SpaceX w marcu zderzy się z Księżycem. Rakieta od kilku lat swobodnie porusza się po orbicie w układzie Ziemia-Księżyc. To pierwszy w historii przypadek kiedy kosmiczny odpad uderzy w Księżyc.
PAP / tk
W tym roku mają się rozpocząć prace nad utworzeniem satelitarnej stacji naziemnej w Pobiedniku Wielkim koło Krakowa. Inwestycja stanie się owocem współpracy AGH i Stowarzyszenia Aeroklub Krakowski.
geekweek.interia.pl / dzienniknaukowy.pl / tk
Naukowcy z południowokoreańskiej firmy Hankook Mirae Technology stworzyli wielkiego, chodzącego robota Method-2. Maszyna przypomina militarne jednostki Amplified Mobility Platform z filmu "Avatar".
PAP / tk
U kobiet, które w późniejszym okresie ciąży i w trakcie połogu zmieniają tryb snu, a co za tym idzie zaburzają swój rytm biologiczny, mogą nasilić się objawy depresji i lęku - odkryli badacze z Uniwersytetu McMastera w Kanadzie.
PAP/mk
Od wtorku 25 stycznia obowiązywać będzie siedmiodniowa kwarantanna dla zakażonych COVID-19 - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
PAP/mk
Naukowcy poznali kolejne korzyści z picia kawy i wskazują, że napój ten chroni m.in. przed niektórymi chorobami wątroby, stymuluje procesy trawienne i ruch jelit, a nawet może mieć korzystny wpływ na trzustkę.
PAP / pk
- Złożoność wizualna jest pomocna, jeśli tworzy się nowy system pisania. Większe różnice i kontrasty między znakami pomagają uczącym się analfabetom. Ale z czasem ta złożoność zaczyna przeszkadzać w efektywnym czytaniu i pisaniu, więc zanika - uważa dr Piers Kelly, główny autor badania.
nocneniebo.pl / tk
Sieć satelitarna od SpaceX, czyli konstelacja satelitów Starlink po raz kolejny przeleci nad Polską. Satelity będzie można oglądać przez trzy dni.
PAP / tk
- Jednym z największych osiągnięć ludzkości w 2021 roku w dziedzinie badania kosmosu było podjęcie przez NASA misji DART - planu obrony Ziemi przed zagrażającymi jej asteroidami - mówi dr Kacper Wierzchoś, pochodzący z Lublina astronom.
komputerswiat.pl / tk
Do końca 2022 roku ma wejść w życie pierwsza polska ustawa o działalności kosmicznej. - Trzeba wyznaczyć granicę Polski w kosmosie. Uzgodnić, kto i jak może zarobić na przestrzeni kosmicznej – mówi Katarzyna Malinowska, ekspertka od prawa kosmicznego.
DEON.pl
Najpierw Etna, później Fagradalsfjall, a teraz Hunga Tonga Hunga Ha'apai. Można odnieść wrażenie, że wulkany "budzą się" w niespotykanym dotąd tempie. Czy ich aktywność stanowi dla nas zagrożenie?
PAP / tk
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu opracowali miniaturowe laboratorium, które ma zbadać wpływ mikrograwitacji i kosmicznego promieniowania na działanie konkretnych leków onkologicznych. Zostało już umieszczone na ziemskiej orbicie.
wiadomosci.gazeta.pl / tk
W nocy z 14 na 15 stycznia nad północną Polską pojawiła się zorza polarna. Piękne zdjęcia tego niecodziennego zjawiska udostępnili internauci.
livescience.com / cire.pl / tk
Chiny zbudowały reaktor termojądrowy, który przez 17 minut był aż pięć razy cieplejszy niż Słońce. Tym samym pobił rekord francuskiego reaktora, który w 2003 roku utrzymywał podobną temperaturę przez 6,5 minuty.
PAP / tk
- Najstarsze ludzkie szczątki w Afryce datowano na ponad 230 tys. lat – poinformowali naukowcy na łamach najnowszego numeru tygodnika „Nature". Zostały znalezione w Etiopii w latach 60. XX w. Dotąd uważano je za dużo młodsze.
geekweek.interia.pl / tk
W Agencji Kosmicznej NASA pracuje dziesięciu nowych astronautów, 4 kobiety i 6 mężczyzn. Wybrano ich spośród 12 tys. osób, które były chętne do pracy w kosmosie. Zanim wybrańcy zostali astronautami musieli przejść bardzo trudne egzaminy.
PAP/ kb
Szacuje się, że ponad połowa ludności Europy będzie zakażona wariantem koronawirusa Omikron w sześć do ośmiu kolejnych tygodni - poinformował we wtorek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę dr Hans Kluge.
PAP/mk
Możemy mieć do czynienia ze znaczną liczba jednoczesnych zakażeń grypą i koronawirusem, a jest to szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży - taką opinię przekazał prof. Jaron Rabinovici.
focus.pl / tk
W Nowy Rok nad miastem Pittsburg w Pensylwanii doszło do wybuchu meteoru. Skała z kosmosu eksplodowała a atmosferze, a energia wybuchu jest porównywalna z eksplozją 27 tys. kg trotylu – podaje NASA.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}