PAP / tk
Sonda ExoMars wykryła na Marsie dużą ilość wody znajdującą się pod powierzchnią kanionów Valles Marineris. Bogaty w wodę obszar ma powierzchnię Holandii.
PAP / tk
Sonda kosmiczna NASA po raz pierwszy w historii przekroczyła granicę korony słonecznej. Najbardziej zewnętrzny obszar atmosfery Słońca osiągnął statek kosmiczny Parker Solar Probe.
Choć pogoda nie sprzyja, to warto dzisiaj wybrać się na zewnątrz i zobaczyć bardzo efektowne zjawisko. Deszcz Geminidów – to już dzisiaj.
PAP/dm
Emisje gazów cieplarnianych w Japonii spadają konsekwentnie od siedmiu lat i w roku podatkowym 2020 osiągnęły rekordowo niski poziom, między innymi w związku z ograniczeniem działalności firm w czasie pandemii Covid-19 - wynika z piątkowych danych rządowych.
Część użytkowników Facebooka w Polsce otrzymała już powiadomienie o konieczności włączenia ważnej funkcji w serwisie. Jeśli tego nie zrobią, utracą dostęp do konta. Podpowiadamy, co trzeba zrobić.
tvn24.pl / tk
4 grudnia br. nastąpiło całkowite zaćmienie słońca, które najlepiej widoczne było z Antarktydy. Internet obiegły fotografie tego zjawiska wykonane przez naukowców z chilijskiej stacji badawczej.
PAP/mk
W grudniu 2019 r. w mieście Wuhan w Chinach stwierdzono masowe zachorowania ludzi na zapalenie płuc - tak świat zaczął się dowiadywać o nowej zarazie. Nieoficjalnie wiadomo, że wirus SARS-CoV-2 zaatakował już miesiąc wcześniej, jednak po dwóch latach od wybuchu pandemii COVID-19 nie wiadomo, ani kto był "pacjentem zero", ani skąd wziął się koronawirus.
science.org/dm
Odkąd naukowcy z RPA ogłosili w minionym tygodniu, że zidentyfikowali nowy wariant SARS-CoV-2, świat z niepokojem czeka na odpowiedź, jak może to zmienić trajektorię pandemii. Wielką tajemnicą jest to, gdzie i jak ewoluował Omikron oraz co oznacza jego pojawienie się.
geekweek.interia.pl / tk
Profesor Yibina Kanga z Princeton Ludwig Institute for Cancer Research po 15 latach odkrył gen odpowiedzialny za tworzenie przerzutów. Wyłączenie tego genu mogłoby wyleczyć organizm z nowotworu.
geekweek.interia.pl / tk
Agencja kosmiczna NASA poinformowała jaka przyszłość czeka w najbliższych latach Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Konstrukcja zostanie zezłomowana w Oceanie Spokojnym.
PAP / dzienniknaukowy.pl / tk
Naukowcy z Princeton University i University of Washington opracowali aparat fotograficzny wielkości ziarenka soli. Urządzenie generuje obraz porównywalny do tego, jaki może dać aparat z obiektywem 500 tys. razy większym.
PAP / tk
Naukowcy z USA przeprowadzili na myszach badanie, z którego wynika, że zawarta w plastikach substancja łączy się z pewnym receptorem w jelitach regulującym transport cholesterolu. Substancja podwyższała też stężenie cholesterolu we krwi gryzoni.
PAP / ml
Eksperci ds. wirusologii na całym świecie są zgodni, że nowy wariant koronawirusa, który otrzymał nazwę Omikron i został odkryty w RPA, stanowi kolejne poważne zagrożenie w trwającej od niemal dwóch lat światowej pandemii koronawirusa - pisze w sobotę CNN.
PAP / ml
Choć pszczoły to typowi wegetarianie, mało znany gatunek bezżądłowej pszczoły tropikalnej w toku ewolucji stał się mięsożerny, prawdopodobnie z powodu intensywnej rywalizacji o nektar - informuje pismo „mBio“.
PAP / ml
Naukowcy Politechniki Śląskiej oraz absolwenci tej uczelni ze startupu WAAM skonstruowali innowacyjny oczyszczacz powietrza ULI, wspomagający walkę z pandemią COVID-19, ale też ze smogiem. Urządzenie może być wykorzystywane w szpitalach, szkołach, przedszkolach czy urzędach.
PAP / tk
O godzinie 7.21 czasu polskiego z Kalifornii wystartowała w kosmos sonda DART. Jej misją będzie pierwsza w historii próba zmiany kursu asteroidy w ramach rozwijanego przez NASA programu obrony planetarnej.
onet.pl / tk
Oceany na kuli ziemskiej rozciągają się na głębokość od 4 tys. do 11 tys. metrów i są zbadane w zaledwie 5 proc. Naukowcy wiedzą o nich mniej niż o kosmosie. Wciąż jednak podejmują wysiłki, by poznać tajemnice, jakie oceany w sobie skrywają.
PAP / tk
Naukowcy zaszczepili bioaktywnymi cząsteczkami sparaliżowane myszy, które zaledwie po czterech tygodniach od zastrzyku zaczęły chodzić. „Tańczące” cząstki pobudzają neurony do naprawy, usuwają blizny po urazie, naprawiają osłonkę komórek nerwowych i poprawiają krążenie.
eumetsat.int / tk
Metop-A, pierwszy europejski satelita meteorologiczny od 2006 roku dostarczał światu dane pogodowe. Swoją misję wykonywał trzy razy dłużej niż oczekiwano. Po 15 latach rozpoczął się proces wycofywania satelity z orbity.
PAP/mk
Protest w obronie energetyki jądrowej i przeciwko planom zamknięcia ostatnich działających w Niemczech elektrowni atomowych odbył się w sobotę w Berlinie.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}