PAP/mk
W hiszpańskich mediach społecznościowych uaktywnili się "negacjoniści wulkanu". Ich zdaniem erupcja wulkanu na wyspie La Palma została wywołana w sposób sztuczny i ma służyć odwróceniu uwagi od szczepionek przeciw COVID-19.
skczow.pl / ml
Jeszcze niedawno kamienica pod adresem Rynek 3 stanowiła wątpliwą wizytówkę centrum Skoczowa. Niszczejący gminny budynek wymagał gruntownego remontu, a przede wszystkim nowego pomysłu. To się udało – obecnie budynek zachwyca swoim wyglądem, ale co najważniejsze zyskał zupełnie nowe funkcje.
PAP / tk
Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto kopalnię krzemienia czekoladowego datowaną na 10 tys. lat. - To niewątpliwie pierwsza tego typu pozostałość po działalności naszych przodków w tym rejonie – mówią archeolodzy.
PAP / tk
Agencja kosmiczna NASA poinformowała, że w 2023 roku na Księżycu wyląduje jej łazik VIPER. W okolicach bieguna południowego, jednego z najzimniejszych miejsc w Układzie Słonecznym, będzie poszukiwać wody oraz innych zasobów.
krosno24.pl / tk
Paweł Kustroń z pomocą swojej córki Mileny zbudował przydomową turbinę wiatrową. Urządzenie pozyskuje energię elektryczną z wiatru, nie wyjadając przy tym hałasu. Maszyna może być przydatna dla gospodarstw domowych.
niebezpiecznik.pl
Serwis Niebezpiecznik.pl ostrzega, że użytkownicy smartfonów otrzymują SMS-y o rzekomym skierowaniu na odbycie kwarantanny. Ta wiadomość zawiera link do złośliwej aplikacji - ostrzega Niebezpiecznik.pl.
o2.pl / kb
W Chorwacji archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. Na dnie Adriatyku natrafili na wrak starożytnego statku z II w. p.n.e. Według naukowców jednostka żeglowała popularnym szlakiem handlowym obok wyspy Ilovik.
PAP / tk
Dym i popiół z pożarów, które pustoszyły Australię w 2019 i 2020 roku wpłynął na nagłe zakwitnięcie glonów na południowym Pacyfiku. Pożary te stanowią nieoczekiwany wpływ zmian klimatu na środowisko morskie – zauważają naukowcy.
PAP / tk
Australijscy naukowcy ustalili, co wpływa na niechęć jedzenia przez dzieci poniżej 10 roku życia. Określili także jakie są najgorsze i najlepsze metody, aby zachęcić najmłodszych do spożywania posiłków.
PAP / tk
Amerykańska firma Apple pracuje nad rozszerzeniem funkcji iPhone'a. Nowy algorytm ma pomóc w zdiagnozowaniu depresji i innych chorób psychicznych - informuje dziennik "The Wall Street Journal".
PAP / tk
Wyniki autopsji ciała niedźwiedzicy grizli znalezionego przez turystę w Kanadzie wykazały, że drapieżnik zginął od rogów kozła śnieżnego. Jest to nietypowa sytuacja w świecie zwierząt, gdyż przeważnie śmierć ponosi atakowany kozioł.
PAP / tk
107-letnie japońskie siostry trafiły do księgi rekordów Guinnessa otrzymując tytuł najstarszych bliźniąt na świecie. Umeno Sumiyama i Koume Kodama pobiły rekord innej pary bliźniąt o 125 dni.
PAP / tk
Bezzałogowy chiński statek kosmiczny Tianzhou-3 dotarł z zaopatrzeniem do centralnego modułu nazywanego „harmonią niebios” powstającej stacji kosmicznej Tiangong („niebiański pałac”).
PAP / tk
Czwórka astronautów pierwszej cywilnej misji na orbitę okołoziemską wylądowała bezpiecznie na Ziemię. Ich kapsuła, należąca do firmy Space X, osiadła na na Atlantyku nieopodal wybrzeża Florydy. Astronauci spędzili w kosmosie trzy dni.
PAP/mk
University of St Andrews ze Szkocji okazał się najlepszym brytyjskim uniwersytetem, pokonując w rankingu "The Times and The Sunday Times Good University Guide" słynne uczelnie Oxford i Cambridge.
PAP / tk
Facebook przeprowadził badania, które wykazały, że Instagram szkodzi młodym użytkownikom, zwłaszcza nastoletnim dziewczętom. Pogarsza ich samoocenę o własnym ciele – informuje "Wall Street Journal".
PAP / tk
Wiedza naukowców o COVID-19 cały czas się poszerza dzięki prowadzonym badaniom. Udało się ustalić, że koronawirus może uszkadzać nie tylko płuca, lecz także inne tkanki i narządy, jak jelita czy nerki.
PAP / tk
Według badań amerykańskich naukowców cholesterol produkowany przez komórki glejowe w mózgu wpływa na rozwój choroby Alzheimera.
noizz.pl / tk
Chińskie władze postanowiły rozpocząć proces sadzenia drzew na ogromną skalę. Każdego roku zostanie zalesiony obszar o powierzchni 36 tys. km2. Wszystko z powodu wieloletniej industrializacji i urbanizacji.
PAP / tk
Naukowcy pracują nad odtworzeniem mamutów, tworząc genetyczną krzyżówkę zagrożonego wyginięciem słonia azjatyckiego z DNA mamuta. Eksperci mogą prowadzić badania dzięki dofinansowaniu w wysokości 15 mln dolarów – poinformował Dziennik „Guardian”.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}