PAP / tk
Naukowcy z Singapuru opracowali baterię, która ma być ładowana ludzkim potem. Będzie zasilać elektryczne urządzenia przenośne m.in. smartwatche czy czujniki monitorujące zdrowie.
PAP/tkb
Zespół z Politechniki Wrocławskiej chce opracować specjalny prolek niszczący komórki nowotworowe. Najpierw jednak naukowcy opracują nową metodę analizy biomarkerów nowotworów. Na badania otrzymali grant z Narodowego Centrum Nauki.
PAP/tkb
Najbardziej sycące są zapachy produktów mięsnych, ale też kawy, lodów waniliowych i czekoladowych. Zapach wanilii silniej wpływa na apetyt osób z nadwagą – twierdzą naukowcy z Wrocławia, badający reakcje Polaków na różne wonie. Ich celem jest opracowanie nowej generacji środków regulujących apetyt.
PAP/tkb
Trwanie w poczuciu bycia fatalnym rodzicem, poczuciu wyobcowania, „naznaczenia” – tak bardzo często myślą o sobie rodzice dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Psycholog z UŚ Anna Pyszkowska dodała, że na taką autostygmatyzację duży wpływ mają stereotypy.
PAP/tkb
Osoby, które w trakcie lockdownu przebywały w domach z dziećmi lub partnerami uczuciowymi, wykazywały lepsze samopoczucie psychiczne, niż osoby mieszkające samotnie lub ze współlokatorami - wynika z badań psychologów z University of Toronto Mississauga (UTM) w Kanadzie.
PAP/tkb
Rak prostaty diagnozowany jest znacznie później u wdowców, niż u mężczyzn żonatych lub będących w związkach - informuje „European Journal of Epidemiology”.
PAP/tkb
Opracowana na Flinders University szczepionka prawdopodobnie nie tylko chroni przed chorobą, ale także przed przenoszeniem SARS-CoV-2. Preparat zawiera sztucznie stworzone białko i opracowany w Australii adjuwant.
PAP/tkb
Japońscy naukowcy chcą opracować technikę uprawy roślin na Księżycu, by zapewnić wyżywienie dla przyszłych misji badawczych. Co najważniejsze zaś, ich odkrycia mają się też przydać na Ziemi w związku z pustynnieniem i zmianami klimatu - podała agencja Kyodo.
Dzisiejsza noc daje wyjątkową okazję do obejrzenia niezwykłego zjawiska na niebie.
Google znane jest z tego, że kończy działalność niektórych swoich usług. Wkrótce przestanie działać znany komunikator.
Szacuje się, że złośliwe oprogramowanie zaraziło już telefony ponad 10 tys. ludzi ze 140 krajów. Uważajcie, bo sprawa jest groźna.
Przez lata zastanawialiśmy się, czym była asteroida, która uderzyła w Ziemię i doprowadziła do zagłady dinozaurów. Nauka pozwoliła na odkrycie prawdy.
Archeolodzy stwierdzili, że wydarzenie opisane na kartach Biblii faktycznie miało miejsce.
Nadchodzi z Afryki i sprawi, że temperatura gwałtownie wzrośnie. W Polsce też to poczujemy.
Przed nami kilka nocy w czasie których będzie można podziwiać wyjątkowe zjawisko nazywane czasem "łzami św. Wawrzyńca". To jedyna szansa w roku na taką obserwację.
PAP/tkb
Wysoki poziom BMI zwiększa ryzyko depresji poprzez działanie na ciało i psychikę. To wynik obszernego badania z udziałem prawie 150 tys. ochotników przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii.
PAP/tkb
Szczepionka przeciw COVID-19 firm Pfizer/BioNTech "jeszcze nie musi" być dostosowana do nowych wariantów koronawirusa - zapewnił w poniedziałek na konferencji prasowej szef BioNTechu Ugur Sahin, opowiadając się za podawaniem trzeciej dawki.
PAP/tkb
W jelitach osób w wieku co najmniej 100 lat naukowcy wykryli bakterie, które pomagają zwalczać infekcje. To może być jeden z kluczy do długiego życia i punkt wyjścia dla nowych terapii groźnych infekcji.
PAP/tkb
Boję się, że za obecnie dramatyczne zwolnienie tempa szczepień może nam przyjść zapłacić dobrem populacji – powiedział PAP specjalista ds. chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski.
Tomasz Rożek / YouTube / ml
Coraz więcej mówi się o wariancie "delta" koronawirusa. Możliwe, że już za kilka miesięcy w Polsce dojdzie do większej ilości zakażeń tym wariantem. Co wiemy o "delcie" i czego możemy spodziewać się, kiedy już nadejdzie?
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}