PAP/tkb
Polskie badania wykazały, że jeden z wariantów genetycznych w chromosomie 3 ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 - poinformował PAP prof. Marcin Moniuszko z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
WielkaHistoria.pl/tkb
Szczepionki to jedna ze zdobyczy ludzkości, która sprawiła, że wciąż istniejemy. Techniki ich wykonywania ewoluowały, dzisiaj możemy korzystać z dobrodziejstw technologii mRNA, kiedyś było jednak zupełnie inaczej. Wręcz przerażająco - informuje portal WielkaHistoria.pl.
Interia.pl/tkb
Sotrovimab - nowy lek, który od czerwca stosowany jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wykazuje fenomenalne działanie. W ciągu co najmniej pięciu dni po jego zastosowaniu przez 650 pacjentów wykazano poprawę ich stanu zdrowia - informuje portal Interia.pl.
PAP/tkb
Prosty, tani i skuteczny test umożliwiający wczesne wykrycie endometriozy zamierza opracować grupa międzynarodowych ekspertów z udziałem polskich specjalistów. U wielu kobiet chorobę tę udaje się zdiagnozować dopiero po kilku latach - informuje PAP.
popsci.com / kb
Drake Anthony stworzył niezwykłe urządzenie. Dzięki swojej technicznej wiedzy i zainteresowaniom postanowił zbudować strzelbę laserową.
fortune.com / ml
Sieć satelitarna od SpaceX, czyli konstelacja satelitów Starlink jest na najlepszej drodze, by od sierpnia tego roku dostarczać szerokopasmowy internet na całym świecie.
popsci.com/tkb
Śmiertelne zagrożenie nie tylko dla osób schorowanych czy starszych. Coraz więcej młodych ludzi, którzy zapominają o prawidłowych nawykach w czasie, kiedy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, doświadcza udaru słonecznego czy odwodnienia, które powoli, acz skutecznie nas zabijają - informuje portal popscience.com.
PAP/dm
Amerykański producent urządzeń elektronicznych Apple poinformował na swojej stronie, że jej urządzenia mogą źle wpływać na działanie rozruszników serca i defibrylatorów. Podobne informacje na temat swoich urządzeń opublikowali Samsung i Huawei.
- Od lat 60. XX wieku ludzie mówią, że nie da się czegoś zrobić w kosmosie, od Sputnika do Apollo 11, a jednak ludzie to robią i udaje się. Tak to jest w tej branży. Najpierw się mówi, że czegoś się nie da, a potem się to robi - mówi Bartosz Lanc z firmy SatRevolution.
popsci.com/tkb
Odkąd świat wszedł w pandemiczną rzeczywistość wszystkie zalecenia skupiały się głównie na częstej dezynfekcji rąk. Potężny środek do walki z bakteriami i wirusami, jakim jest alkohol wraz z innymi związkami zawartymi w płynach do dezynfekcji, zabija niestety także nasze delikatne mikrobiomy, których nie powinniśmy się pozbywać - informuje portal popsci.com.
Już za kilka dni na orbicie Ziemi znajdą się dwa satelity, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce. Odpowiada za nie wrocławska firma SatRevolution.
POPSci/tkb
Podstawą dbania o higienę jamy ustnej i zębów jest szczotkowanie, płukanie oraz nitkowanie przestrzeni między zębami - to wiedza znana nam od dawna. Niestety, niewłaściwe wykonywanie tych czynności może mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, co więcej, te czynności nie zapobiegną rozwijaniu się próchnicy w naszych zębach - informuje portal popsci.com.
Od samego rana widzisz taki komunikat na swoim telefonie? Nie jesteś sam, bo zobaczyły go miliony innych Polaków, którzy korzystają z telefonów z Androidem. Podpowiadamy, jak się go pozbyć.
NASA próbuje i próbuje, ale teleskop wciąż nie chce współpracować. Nie oznacza to, że koniec jego pracy jest bliski, ale nie można wykluczyć takiej możliwości.
Naukowcy przebadali 375 szczeniąt i doszli do wniosku, że od urodzenia potrafią komunikować się z ludźmi.
Najnowsze badanie pokazuje, że ilość ciepła, która jest magazynowana przez Ziemię podwoiła się w ciągu zaledwie 14 lat.
W telefonach od Apple wykryto usterkę, która prowadzi do utraty łączności w telefonie. Wszystko przez sieci Wi-Fi i ich nazwy.
PAP/tkb
Australijska firma Nucleus Network z Brisbane rozpoczęła kliniczne badania nowego typu szczepionki przeciw Covid-19, która będzie podawana w formie sprayu do nosa i ma zapobiegać rozprzestrzenieniu się patogenu do płuc - poinformowała PAP za radiem Głos Ameryki.
PAP/tkb
Sztuczne rogówki - keratoprotezy, przywróciły wzrok panu Adamowi z Gdańska, który kilka lat temu miał wypadek. Oczy poparzył mu wówczas żrący płyn. Potem był osobą niewidzącą - informuje PAP.
13 czerwca teleskop został wyłączony na skutek błędu komputera. Sprzęt, który pamięta lata 80. XX w. został zrestartowany, ale usterka nadal występuje. Co dalej z najsłynniejszym teleskopem na świecie?
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}