PAP / tk
Naukowcy ustalili, że cząstki farb to jeden z najczęściej występujących mikroplastików zanieczyszczających Ocean Atlantycki. Prawdopodobnie cząstki są zjadane przypadkowo przez żyjące w wodzie organizmy, choć nie ustalono z jakim skutkiem.
cbc.ca/dm
Do wód południowej Kalifornii w okolicy Hrabstwa Orange wyciekło ponad 550 tys. litrów ropy. Jak podano we wstępnym raporcie, wyciek mógł być spowodowany przez kotwicę jednego ze statków, który zahaczył o rurociąg znajdujący się na dnie wybrzeża.
cnbc.com / kb
Kalifornia nie nadąża za zapotrzebowaniem swoich mieszkańców na energię. Mimo to równolegle likwidowana jest ostatnia działająca w całym stanie elektrownia jądrowa. Dlaczego?
PAP / tk
Badacze z USA odkryli oddaloną o 1,3 tys. lat świetlnych planetę, która prawdopodobnie okrąża trzy powiązane ze sobą grawitacyjnie gwiazdy. To pierwsze odkrycie tego rodzaju.
KAI / kb
"Zaginione plemię Manassesa" istnieje? Taką informację podał dziennikarz i podróżnik Daniel Tepper – jeden z nielicznych ludzi mediów, którzy w czasie pandemii umożliwiali czytelnikom gazety „New York Times” wirtualne podróże do egzotycznych miejsc na ziemi. Plemię ma znajdować się w centralnej Azji.
PAP / tk
Naukowcy z uniwersytetów w Norwegii i Irlandii przeprowadzili badanie, w którym wykazali, że korzystanie z Internetu w okresie emerytalnym może znacząco poprawić funkcje poznawcze.
wp.pl / kb
Polscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia! Ustalili, że pochodzące nawet sprzed kilku milionów lat skamieniałości promieniują. Badacze wierzą, że ta właściwość umożliwi im sprawdzenie, czy w światowych kolekcjach znajdują się nie prawdziwe okazy.
PAP / tk
Badacze z Polski i Ukrainy podsumowali rok zdalnej nauki wśród polskich uczniów. Wg ich analiz 20 proc. uczniów przejawia objawy depresji, a 65 proc. uważa, że lekcje zdalne były prowadzone na niższym poziomie, niż stacjonarne. Część obawia się powrotu do szkolnej rzeczywistości.
Nauka. To Lubię / YouTube.com
Znany dziennikarz naukowy i fizyk Tomasz Rożek w materiale wideo opowiada o różnych aspektach snu. Mówi m.in. o tym, czy jest możliwe oglądanie snów u innych osób oraz o tym, dlaczego niektórzy potrzebują większej ilości snu.
PAP / tk
Według naukowców większy dostęp do światła dziennego pozytywnie wpływa na rytm dobowy. Poprawia także jakość snu i zdrowie psychiczne u dorosłych osób.
PAP / tk
Najwyższy szczyt Europy, Mont Blanc znajdujący się we Francji zmniejszył się o 92 cm w ciągu 4 lat – poinformowali francuscy naukowcy. Oficjalne pomiary wskazują, że Mont Blanc mierzy obecnie 4807,8 m.
PAP / ml
"Długi Covid", opisywany również jako "syndrom postcovidowy", to zespół kilkunastu objawów, które mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy po przejściu zakażenia koronawirusem. To m.in.: duszności, wycieńczające zmęczenie, bóle w klatce piersiowej i brzuchu, zaburzenia snu czy problemy z pamięcią i koncentracją.
gdansk.tvp.pl / kb
Tadeusz Adamczyk ma niezwykłą pasję. Do tej pory skonstruował dwa helikoptery, samolot i ciągnik. Przymierza się do budowy kolejnego samolotu.
PAP / tk
Stres znacznie przyczynia się do zwiększenia ryzyka chorób układu krążenia. Regularna aktywność fizyczna obniża stres, a pokonywanie 7 tys. kroków dziennie może przyczynić się do zmniejszenia śmiertelności - mówi kardiolog sportowy prof. Łukasz Małek.
PAP / tk
Pentagon poinformował, że zakończył test hipersonicznej broni z silnikiem strumieniowym z naddźwiękową komorą spalania. To już drugi udany przez USA test tego typu rakiety. Pierwszy miał miejsce w 2013 roku.
W internecie jest mnóstwo cennych i wartościowych informacji, ale są też takie, które narażają nasze zdrowie i życie na niebezpieczeństwo.
Z obszernego raportu opublikowanego przez Wall Street Journal wynika, że Facebook jest w posiadaniu wewnętrznych badań z których wynika, że Instagram ma negatywny wpływ na psychikę nastolatków, a zwłaszcza dorastających kobiet.
KAI / tk
Od nowego roku akademickiego w Warszawie swoją działalność rozpocznie uczelnia Collegium Intermarium. Inauguracją będzie międzynarodowa konferencja „Collegium Intermarium: miejsce prawdy w czasach cancel culture”. Wezmą w niej udział naukowcy i politycy z różnych krajów.
bankier.pl / tk
Od 1 stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe będzie traktowane w Polsce jako choroba. Oznacza to, że osoby na nią cierpiące będą mogły skorzystać ze zwolnienia lekarskiego.
PAP / tk
Ukraińscy lekarze wraz z polskimi specjalistami z sukcesem przeprowadzili pierwszy na Ukrainie przeszczep płuc. Medycy szkolili się w zakresie transplantologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu – poinformował dyrektor ŚCCS prof. Marian Zembala.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}