Arkadiusz Sołtysiak
Kilka tygodni temu pojawiły się informacje, wedle których naukowcom udało się ustalić miejsce, gdzie mogła w przeszłości znajdować się biblijna Sodoma. Co więcej, podano prawdopodobną przyczynę jej zniszczenia. Co z perspektywy czasu wiemy na temat tego odkrycia?
PAP / tk
Astronomowie wykryli niewielką czarną dziurę znajdującą się w gromadzie gwiazd w jednej z galaktyk poza Drogą Mleczną. Czarną dziurę odkryto za pomocą teleskopu VLT należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), a także danych z polskiego projektu OGLE.
"Staram się do popularyzacji dokładać swój mały kamyczek, jednak uważam, że te działania powinny być priorytetem państwa w postaci Ministerstwa Edukacji czy Ministerstwa Kultury. (...) Polska na światowej arenie nie jest kojarzona z osiągnięciami technologicznymi, czy naukowymi. A szkoda, bo to niezagospodarowany teren za pomocą którego moglibyśmy promować się w świecie" - mówi fizyk i popularyzator nauki dr Tomasz Rożek.
PAP / tk
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że w 2022 roku na całym świecie może zabraknąć 1-2 mld strzykawek do wykonywania szczepień. Może to spowolnić nie tylko kampanię szczepień przeciwko Covid-19, ale i podawanie innych szczepionek.
PAP / tk
Czterech astronautów powróciło na Ziemię w kapsule Dragon po 200 dniach spędzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła, która należy do firmy SpaceX wodowała w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Florydy.
PAP / ml
Piękno natury zawsze zadziwia, nawet podczas strasznej dewastacji – skomentował dziennik „ABC” w poniedziałek. Wśród kamieni wyrzuconych przez znajdujący się w erupcji wulkan Combre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma naukowcy znaleźli kamienie półszlachetne - oliwiny. Oprócz tego od końca ub. tygodnia można podziwiać pierwsze piaszczyste plaże utworzone na pasie zastygłej lawy.
dzienniknaukowy.pl / tk
W przyszłym roku NASA zamierza zbudować statek kosmiczny, który ma zmienić kurs lotu asteroidy. Mimo że Ziemi nie zagraża obecnie uderzenie z kosmosu NASA chce przygotować się na taką ewentualność w przyszłości.
PAP / tk
Naukowcy, na łamach czasopisma „PLOS One”, twierdzą, że aktywne korzystanie z konkretnych mediów społecznościowych w trakcie lockdownu ma wpływ na samopoczucie. Badani użytkownicy Facebooka czuli się bardziej smutni i osamotnieni, natomiast korzystający z Instagrama i Twittera mieli większą satysfakcję z życia.
KAI / tk
Niemiecki astronauta Matthias Maurer przyznał, że w trakcie misji lecącej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) towarzyszyć mu będzie wizerunek św. Krzysztofa, który otrzymał od swojego ojca.
PAP / ml
Polska jest jednym z sygnatariuszy zobowiązania, które przewiduje wycofanie się z użycia węgla jako źródła energii. Dokument został podpisany w czasie trwającej w Szkocji konferencji COP26.
PAP / tk
Według badań socjologów fanatycy, czyli radykalni kibice klubowi wywodzą się często z klasy średniej, a nie jak dotąd sądzono z marginesu społecznego. Katalizatorem wejścia w szeregi fanatycznych kibiców jest potrzeba więzi i brak odpowiednich wzorców w domu.
PAP/ kb
Nad Polską widoczna była zorza polarna. Rzadko widywane u nas zjawisko astronomiczne jest efektem burzy magnetycznej na Słońcu. W którym regionie Polski była największa szansa na obserwacje zorzy?
PAP / tk
USA i UE wyszło z inicjatywą obniżenia do 2030 roku emisji metanu o 30 proc. w stosunku do poziomu z 2020 roku. Do tego projektu przyłączyło się niemal 90 państw.
PAP/mk
Szczepionki wzmacniają odporność na zakażenia koronawirusem bardziej niż przebyta choroba COVID-19 - wynika z informacji podanych w USA. Toczy się tam obecnie debata, czy osoby po infekcji koronawirusem można traktować tak samo jak zaszczepione.
PAP/mk
Im wcześniej dzieci zaczynają korzystać z serwisów społecznościowych, tym większe jest ryzyko, że będą się zachowywać agresywnie, albo staną się ofiarami molestowania seksualnego - takie wyniki przynoszą badania amerykańskich naukowców, którzy we wnioskach postulują wprowadzenie konsekwentnej blokady wiekowej dla korzystających z tego typu stron.
PAP / pk
Zmiana czasu to temat, który przez ostatnie lata budził spekulacje. Ponieważ informacja z 2018 roku o całkowitym odejściu od zmiany czasu okazała się przedwczesna, zegarki będziemy przestawiać przynajmniej przez kolejne pięć lat. Informujemy, kiedy nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy w 2021 roku.
PAP / ml
6 milionów lat temu ludzki mózg powiększył się, by od końca ostatniej epoki lodowcowej znów zmniejszyć swoją objętość. Wyniki badań zaskoczyły uczonych.
PAP / ml
Ślady destrukcyjnej działalności człowieka zostały zaobserwowane przez naukowców na południowej półkuli. Okazuje się, że wypalanie lasów spowodowało zanieczyszczenie tak duże, że jego efekty widoczne są do dzisiaj.
PAP/ kb
Istnieje planeta poza naszą galaktyką? Orbitalny teleskop Chandra X-Ray wykrył oznaki mogące doprowadzić do odkrycia pierwszej z nich.
PAP / tk
Na zachodzie Norwegii, pod półwyspem Stadlandet powstanie pierwszy na świecie tunel dla statków. Konstrukcja umożliwi statkom bezpieczną przeprawę bez konieczności wypływania na otwarte morze. Koszt budowy tunelu wyniesie ok. 350 mln euro.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}