Wielkanoc na Wyspie Wielkanocnej

Wielkanoc na Wyspie Wielkanocnej
(fot. vtveen/flickr.com)
PAP / drr

Święta Wielkanocne budzą wzmożone zainteresowanie wulkaniczną wysepką u brzegów Chile, której nazwa pochodzi od tych najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Ostatnio brytyjscy naukowcy zbadali kamienne rzeźby postaci ludzkich, z których Wyspa Wielkanocna słynie.

Co roku wyspę odwiedza około 30 tysięcy turystów, a największe zainteresowanie przypada na okres wielkanocny. W rzeczywistości jednak wyspa nie ma nic wspólnego z tradycją obchodów Świąt Wielkiej Nocy. Nazwa została nadana przez Holendra Jacoba Roggeveena, który w niedzielę Wielkanocną 1722 roku dokonał jej odkrycia.

DEON.PL POLECA

Największą tajemnicą wyspy nurtującą wielu naukowców są olbrzymie, kilkutonowe, kamienne rzeźby tzw. moai z czerwonego kamienia wulkanicznego (tzw. tufu). Badacze od lat zastanawiali się, jak były one transportowane, ustawiane w pozycji pionowej i dlaczego niektóre z nich mają kapelusze zwane pukao.

Dr Colin Richards z Uniwersytetu w Manchester i dr Sue Hamilton z University College London zrekonstruowali szlaki, którymi posągi były transportowane ze "świętego" kamieniołomu, z którego czerpano budulec - podał dziennik "The Independent". Funkcję kamieniołomu pełnił krater wulkanu Rano Raraku.

Niektórzy naukowcy sądzą, że około roku 300-400 n.e. wyspę zasiedlili osadnicy z Hawajów. Polinezyjczycy prawdopodobnie przybyli z Markizów, przywożąc ze sobą banany, taro, kurczaki, czy szczury. Według innej teorii część mieszkańców wyspy stanowili przybysze z Ameryki Południowej, którzy przywieźli ze sobą słodkiego ziemniaka.

Położona 3600 km od brzegów Chile wyspa Wielkanocna została uformowana między 750 tys. a 100 tys. lat temu przez cztery główne wulkany: Rano Kau (przy którym znajduje się dawne centrum pałacowo-ceremonialne), Rano Raraku (z kamieniołomem, w którym powstawały moai), Puakatike na Półwyspie Poike oraz Terevaka (najmłodszy z wulkanów, będący jednocześnie najwyższym wzniesieniem wyspy - 507 m n.p.m.). Na wyspie jest wiele jaskiń, a do najbardziej znanych należą: Ana Te Pahu i Ana Kai Tangata.

Klimat Wyspy Wielkanocnej stanowi odmiana morska klimatu podzwrotnikowego. Najcieplejszym miesiącem jest luty, a pora chłodna to czas od lipca do sierpnia, przy czym najbardziej deszczowy jest kwiecień.

Drzewa rosnące obecnie na wyspie (głównie eukaliptus i akacja) mają ok. 50 lat i zostały przywiezione z Chile. Kiedyś znajdowały się tam lasy tropikalne, ale tubylcy prawdopodobnie doszczętnie je wycięli budując łodzie, domy i transportując rzeźby "moai". Spowodowało to wyjałowienie gleby i klęskę głodu. Na wyspie występowały palmy podobne do palmy kokosowej. Obecnie rosną tam głównie eukaliptusy i akacje.

Wyspę zamieszkiwało również co najmniej 6 endemicznych gatunków ptaków lądowych, m.in.: papugi, czaple i płomykówki, chruściele oraz kilka gatunków ptaków morskich: petrele, fregaty, nawałniki. Do ich niemal całkowitej zagłady doprowadziło wylesienie wyspy oraz wykorzystanie ptactwa jako źródło pożywienia we wczesnych czasach zasiedlenia przez ludzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wielkanoc na Wyspie Wielkanocnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.