Nie wypadliśmy Mu z rąk – o Kościele w Polsce | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/33 (51)

Nie wypadliśmy Mu z rąk – o Kościele w Polsce | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/33 (51)
0:00
- 0:00

„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 51. Kondycja Kościoła w Polsce to temat najprzeróżniejszych rozmów, opinii i publikacji. Patrząc na to, co się dzieje w tymże Kościele, a jednocześnie wsłuchując się w to, co Dzieje Apostolskie mówią o kondycji Kościoła pierwotnego, Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ zadają sobie pytanie, czy dziś mamy jeszcze szansę, aby w Kościele w Polsce spotkać Zmartwychwstałego?

Autorzy podcastu mówią między innymi:   

  • Nie ma spotkania z Chrystusem poza Kościołem. I nie chodzi o Kościół wyimaginowany, ale o ten rzeczywisty, bo tylko on jest prawdziwy i tylko w nim jest Chrystus. Pierwsze zadanie, jakie stoi przed nami, to zgodzić się na ten Kościół. Taka zgoda nie jest aktem rezygnacji, że oto nic się nie da zrobić i trzeba przyjąć to, co jest. Ta zgoda jest aktem nadziei i wiary, że nie wypadliśmy Panu Jezusowi z rąk, że wciąż jesteśmy w Jego rękach i On wciąż troszczy się o swój Kościół.
  • Nie ma spotkania z Chrystusem poza Kościołem, a to oznacza, że nie spotkamy Go w ogóle, dopóki nie pokochamy i nie będziemy z szacunkiem traktować tych, którzy razem z nami Kościół Chrystusowy współtworzą. W sposób szczególny tych, którzy mają inny niż my pomysł na Kościół. Zarówno im, jak i nam grozi bowiem „pułapka Judasza” czyli rozminięcie się z żywym Chrystusem i pójście za swoimi mrzonkami. Autentyczna braterska miłość może temu zapobiec.
  • Nie spotkamy Chrystusa w Kościele, dopóki nie pokochamy tego konkretnego Kościoła, a nie pokochamy go, dopóki nie będziemy dostrzegać i doceniać obecnego w nim dobra. Innymi słowy, dopóki nie będziemy chwalić Kościoła. Nie w imię korporacyjnej solidarności, tylko mając na uwadze, że jedna pochwała znaczy więcej, niż sto nagan i wiedząc, że miłość zaczyna się tam, gdzie z szacunkiem i dobrocią przyjmujemy tych, którzy kochać jeszcze nie umieją.

Jezuita, uratowany grzesznik; poprzednio duszpasterz akademicki w Opolu i Krakowie, proboszcz we Wrocławiu, prowincjał (2008-2014), a obecnie proboszcz w Tomsku (Rosja, Syberia); inicjator Deon.pl i Modlitwy w Drodze.

Twitter: wziolek_sj

 

Politolog, nauczyciel akademicki, dawca krwi, amatorka biegów długodystansowych, współpracuje z Radiem Doxa, Modlitwą w drodze i Deon.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Damian Wąsek

Kościół ze swej natury jest organizmem wymagającym nieustannej odnowy.

Od początku swojego pontyfikatu przypomina o tym papież Franciszek, którego styl i podjęte reformy można odczytać jako wezwanie do pogłębienia namysłu nad metodami zarządzania wspólnotą eklezjalną.

Książka ks....

Skomentuj artykuł

Nie wypadliśmy Mu z rąk – o Kościele w Polsce | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/33 (51)
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.