Wierni będą mogli donosić na kardynała. Uruchomił specjalną "gorącą linię"
W liście pasterskim na Wielki Post kard. Seán P. O'Malley ogłosił uruchomienie specjalnego systemu do anonimowego zgłaszania przestępstw seksualnych popełnianych przez biskupów na terenie diecezji.
Arcybiskup Bostonu w liście pasterskim przywołuje niedawny watykański szczyt poświęcony ochronie nieletnich. Uprzedzając działania Episkopatu USA, zdecydował się na wprowadzenie natychmiastowych rozwiązań w swojej diecezji.
"Biorąc pod uwagę głębię i powagę kryzysu oraz porażki przywództwa Kościoła, oczekiwania od spotkania były wysokie, a ludzie nie mogą się doczekać konkretnych rezultatów. Wyjechałem z Rzymu z przekonaniem, że żaden biskup nie może powiedzieć, że te sprawy nie dotyczą jego diecezji, kraju czy kultury. Skończyła się cierpliwość wiernych, dlatego wezwanie do efektywnych działań jest zrozumiałe" - pisze kardynał O’Malley w liście.
Kim jest kard. O'Malley? KOMENTARZ >>
Kardynał z Bostonu odniósł się zwłaszcza do jednego z głównych wątków watykańskiego szczytu, czyli problemu ze zgłaszaniem przestępstw seksualnych i zaniedbań ze strony hierarchów. W Bostonie działa już anonimowy, internetowy system zgłaszania wątpliwości etycznych i zastrzeżeń co do polityki finansowej kapłanów, znany jako EthicsPoint. Teraz funkcjonalność systemu zostanie zaadaptowana do możliwości zgłoszenia przestępstwa seksualnego bądź przemilczenia wiedzy o takowym zachowaniu przez biskupa, biskupa pomocniczego, albo nawet samego kardynała w archidiecezji bostońskiej.
System opiera się o stronę internetową i bezpłatną gorącą linię do składania raportów, które są bezpośrednio kierowane do członków niezależnej komisji powołanej przez kardynała. Obowiązkiem komisji jest z kolei przekazywanie doniesień władzom państwowym i nuncjuszowi apostolskiemu.
"System jest postawiony na zabezpieczonych serwerach i nie jest połączony ze stroną archidiecezji, siecią wewnętrzną (intranetem) lub dotychczasową infrastrukturą EthicsPointu" - zaznaczył O’Malley. Podobny system w styczniu uruchomił w Archidiecezji Baltimore abp William Lori.
"Przez ponad 26 lat mojej posługi zajmuję się reagowaniem na wykorzystywanie nieletnich przez księży. Kryzys wykorzystywania seksualnego jest największą porażką Kościoła w ciągu mojego życia. Doprowadził do rozpadu autorytetu moralnego, zagraża naszemu posłaniu duszpasterskiemu, społecznemu i edukacyjnemu, ale przede wszystkim niszczy dzieci i rodziny" - pisze w emocjonalnym tonie kardynał.
"Ci, którzy zostali wykorzystani seksualnie przez osoby duchowne, rodziny pokrzywdzonych i wszyscy bliscy, muszą zawsze być w centrum naszej odpowiedzi na kryzysy. Ich odwaga w zgłaszaniu przestępstw zmusiła Kościół do zmierzenia się z popełnionymi przestępstwami. Jesteśmy zaangażowani w towarzyszenie im w ich drodze do uleczenia. Często to skrzywdzeni przez Kościół uczą nas jak nie tracić nadziei" - podsumowuje arcybiskup Seán P. O'Malley.
Skomentuj artykuł