Nowe zasady rejestracji samochodów. Auta można rejestrować w salonach sprzedaży przez internet

Nowe zasady rejestracji samochodów. Auta można rejestrować w salonach sprzedaży przez internet
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/KPRM/dm

Od dziś każdy, kto kupuje nowe auto, nie musi iść do urzędu, aby je zarejestrować. Rejestracji może dokonać pracownik salonu sprzedaży przez internet.  W życie weszły przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, które umożliwiają rejestrację nowego samochodu w salonach sprzedaży.

Jak podano, dzięki nowej e-usłudze „Zarejestruj pojazd za pośrednictwem salonu”, udostępnionej na portalu GOV.pl, samochód może zarejestrować za nas uprawniony do tego przedstawiciel dealera lub salonu sprzedaży. Aby to zrobił, należy przekazać mu pisemne upoważnienie - podpisane własnoręcznie lub elektronicznie.

Nowa usługa dotyczy tylko salonów sprzedaży i nowych pojazdów (samochody, przyczepy, motorowery). W przypadku salonów oferujących samochody w leasingu i kupna używanego auta nadal konieczna jest rejestracja w urzędzie.

Pracownik salonu zajmie się procedurą rejestracji od początku do końca. Wniosek o rejestrację będzie mógł złożyć online, przez elektroniczny formularz.

Poza dołączonym upoważnieniem, powinny się w nim znaleźć dokumenty potwierdzające nabycie pojazdu, dowód uiszczenia opłaty za wydanie pozwolenia czasowego oraz opłaty ewidencyjnej oraz kopia karty pojazdu. Do tego we wniosku powinny znaleźć się informacje dotyczące właściciela pojazdu - imię i nazwisko, numer PESEL, data i miejsce urodzenia, dane identyfikujące pojazd – w tym numer VIN, numer nadwozia, podwozia lub ramy pojazdu, dane techniczne pojazdu – rodzaj, marka, model, itd. oraz adres salonu sprzedaży.

„Zastanawiacie się pewnie, co z odbiorem dokumentów i tablic? W tym celu również nie trzeba będzie iść do urzędu (choć, jeśli ktoś chce, można) – wystarczy poprosić we wniosku o ich przesłanie do salonu lub do domu” – napisano w komunikacie KPRM.

Aby salon sprzedaży mógł skorzystać z nowej e-usługi, musi jedynie założyć konto firmowe na ePUAP. Tylko za jego pośrednictwem, pracownicy - wyposażeni w podpis zaufany, osobisty lub kwalifikowany - będą mogli składać wnioski z upoważnienia swoich klientów. Elektroniczny wniosek trafi do wskazanego urzędu, w którym nastąpi rejestracja zgodnie z wytycznymi, zawartymi w dokumencie.

PAP/KPRM/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Nowe zasady rejestracji samochodów. Auta można rejestrować w salonach sprzedaży przez internet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.