Jedyny w Polsce niemówiący autysta z doktoratem został "Człowiekiem bez barier 2022"

Jedyny w Polsce niemówiący autysta z doktoratem został "Człowiekiem bez barier 2022"
Maciej Oksztulski, laureat tegorocznej nagrody "Człowiek bez barier" (fot. PAP/Piotr Nowak)
PAP / tk

Tytuł "Człowieka bez barier" otrzymał Maciej Oksztulski - jedyny polski niemówiący autysta z doktoratem. "Człowiekiem bez barier 20-lecia" został Piotr Pawłowski - dziennikarz i działacz społeczny, twórca platformy informacyjnej dla osób z niepełnosprawnościami "Integracja".

Gala finałowa 20. konkursu "Człowiek bez barier" odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie. Konkurs organizowany jest od 20 lat przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, a jego celem jest przedstawienie światu tych osób z niepełnosprawnościami, których zaangażowanie i postawa społeczna motywują innych do przełamywania własnych barier.

Maciej Oksztulski "Człowiekiem bez barier"

Tegorocznym "Człowiekiem bez barier" został Maciej Oksztulski, jedyny niemy autysta w Polsce, który zdał maturę i dzięki indeksowi zdobytemu na olimpiadach naukowych dostał się na studia. Napisał pracę magisterką o sytuacji autystów na podlaskim rynku pracy, a następnie zrobił doktorat.

- Cieszę się niezmiernie, że społeczeństwo z coraz większą empatią angażuje się w inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami i autyzmem - podkreślił Oksztulski odbierając statuetkę.

Dodał, że wyrazy uznania, które do niego spływają, dają nadzieję na pomyślność przyszłych działań, które podejmie na rzecz osób ze spektrum autyzmu. - Będę się starał z całych sił, z Bożą pomocą, przy wsparciu życzliwych ludzi, aby zmieniać świat na lesze - zaznaczył.

Piotr Pawłowski „Człowiekiem bez barier 20-lecia”

Tytuł "Człowieka bez barier 20-lecia" został przyznany nieżyjącemu już Piotrowi Pawłowskiemu, który przez 25 lat był dziennikarzem i działaczem społecznym pracującym na rzecz likwidacji barier architektonicznych, cyfrowych, społecznych i prawnych. W 1982 roku niefortunnie skoczył do wody na główkę, w wyniku czego złamał kręgosłup i został całkowicie sparaliżowany. Był twórcą i redaktorem naczelnym platformy informacyjnej dla środowiska osób z różnymi niepełnosprawnościami, czyli magazynu "Integracja", portalu niepełnosprawni.pl i programu telewizyjnego "Misja Integracja". Pawłowski był również pomysłodawcą programu "Polska bez barier".

Statuetkę odebrała żona Piotra Pawłowskiego i obecna prezeska Fundacji Integracja Ewa Pawłowska, która zaznaczyła, że jej mąż "zmieniał świat z miłością, otwartością, wdzięcznością i dobrocią".

- Chciałam podziękować Piotrowi za to, że mogłam doświadczyć tej miłości. Chciałam podziękować ludziom, z którymi miałam przyjemność spotykać się dzięki Piotrowi i podziękować tym, którzy byli zaangażowani w ten proces - i są nadal - zmiany świata na lepszy - dodała.

Konkurs patronatem objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, która w przesłaniu wideo podkreśliła, że dotychczasowi laureaci konkursu to osoby szczególne, które pokazały, że sukces jest możliwy a niepełnosprawność nie przeszkadza w realizowaniu zamierzeń.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

Kim chcę być? Kim są ludzie wokół mnie i jaki mają na mnie wpływ? Jak oceniam ich i siebie? Co jest moim celem w życiu? Udzielenie szczerej odpowiedzi na te pytania umożliwia człowiekowi lepsze zrozumienie...

Skomentuj artykuł

Jedyny w Polsce niemówiący autysta z doktoratem został "Człowiekiem bez barier 2022"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.