Konkurs na tekst o uchodźcach z Ukrainy. By wygrać, nie musisz być literatem

Konkurs na tekst o uchodźcach z Ukrainy. By wygrać, nie musisz być literatem
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pexels
mat. pras. / mł

Trwa konkurs „Uchodźcy i my. Twoja opowieść”. By wziąć w nim udział, wystarczy napisać tekst o swoim doświadczeniu związanym z udzieleniem gościny i wsparcia uchodźcom wojennym z Ukrainy. Nagroda za zajęcie pierwszego miejsca to 4000 złotych. 

Od początku wojny polską granicę przekroczyło ponad 3 mln ukraińskich uchodźców. Co dziesiąty mieszkaniec Polski to obywatel Ukrainy. 160 000 ukraińskich dzieci uczy się już w polskich szkołach. Żyją nie w ośrodkach dla uchodźców, ale wśród Polaków, często razem z nimi. Czy podobna sytuacja zdarzyła się już na świecie? - pyta organizator konkursu, czyli Instytut Literatury, powołany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Chcemy zebrać jak najwięcej świadectw i nie chcemy lukrowanych historii, ale prawdziwe, emocjonalne opowieści. To może być fantastyczny materiał do przeczytania. I gdyby się okazało, że Polacy odpowiedzą na nasz apel, jesteśmy gotowi wydać nie jeden, ale dwa, a może trzy tomy takich wspomnień, w których Polacy zobaczą siebie. Bo oczywiście zakładamy wydanie najlepszych wspomnień. Przebadają je także socjologowie” - podkreśla dr hab. Józef Maria Ruszar, dyrektor Instytutu Literatury.

W pomoc uciekinierom zaangażowały się tysiące organizacji, samorządów, parafii, rodzin i pojedynczych osób. Chcemy poznać prawdziwe opowieści i doświadczenia Polaków związane z udzieleniem gościny i wsparcia uchodźcom wojennym z Ukrainy - czytamy na stronie konkursu. 

DEON.PL POLECA

„To nie jest konkurs dla literatów. Prosimy o spisaną refleksję, o świadectwo ludzi, którzy chcą się podzielić swoim doświadczeniem niezwykłych wydarzeń. Niech nikt się nie boi, że będziemy kogoś porównywać do wybitnych pisarzy czy reportażystów. Chodzi nam o dokumentalny zapis, którego największą zaletą jest nie forma literacka, ale autentyczność” - zaznacza dyrektor Instytutu.

Prace konkursowe można nadsyłać od 30 czerwca do 30 września 2022 roku. Najciekawsze relacje mają zostać wydane, a autor każdego tekstu zakwalifikowanego do publikacji otrzyma 500 zł.  Konkurs jest adresowany do wszystkich, którzy zaangażowali się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, a prace można zgłaszać w dwóch kategoriach: "Gospodarz" i "Opiekun". Organizatorzy dopuszczają dowolną formę tekstu, tj. dziennik, wspomnienia, reportaż, artykuł itp., jednak nie dłuższy niż 20 tysięcy znaków. 

"Dzieje się coś niezwykłego. Nic podobnego nie wydarzyło się wcześniej ani w Polsce ani na świecie. Ale mówię od razu – nie interesują nas statystyki i liczby, ale indywidualne doświadczenie Polaków. Jeżeli większość z tych ludzi została przyjęta do polskich domów, a nie do ośrodków dla uchodźców, to mamy indywidualne historie i przeżycia, zapewne bardzo różne i mało powtarzalne. Przełamywanie barier, wzajemne poznawanie siebie i swojej kultury, zacieranie uprzedzeń, jest najciekawsze i powinniśmy je utrwalić, bo przecież nie są banalne” - wyjaśnia dr hab. Józef Maria Ruszar.

Więcej informacji można znaleźć na stronie konkursu: www.uchodzcyimy.pl

Mat. pras.  / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marta Łysek

Zło jest bliżej niż ci się wydaje…

Sokółka, mała urokliwa miejscowość na Podlasiu. Spokojne życie mieszkańców przerywa zagadkowe zaginięcie proboszcza. Strach i napięcie potęguje wiadomość, że w okolicy doszło do brutalnej zbrodni.

Grzegorz Sobal, kiedyś...

Skomentuj artykuł

Konkurs na tekst o uchodźcach z Ukrainy. By wygrać, nie musisz być literatem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.