Kraków. UNICEF przeznaczy 1,6 mln zł na zatrudnienie asystentów wielokulturowych

Kraków. UNICEF przeznaczy 1,6 mln zł na zatrudnienie asystentów wielokulturowych
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

W najbliższych czterech miesiącach UNICEF przeznaczy 1,6 mln zł na zatrudnienie w Krakowie asystentów wielokulturowych na niemal 90 etatach. Pomogą oni ukraińskim uczniom – poinformowała wiceprezydent miasta ds. edukacji Anna Korfel-Jasińska.

Tylko w pierwszym tygodniu września w Krakowie wydano – odpowiadając na zgłoszenia dyrektorów szkół – 60 zgód na zatrudnienie asystenta wielokulturowego. Niezależnie od środków przeznaczanych przez miasto na ten cel, asystenci zatrudniani będą także za środki z Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

"W najbliższych czterech miesiącach UNICEF przeznaczy 1,6 mln zł na zatrudnienie w Krakowie asystentów wielokulturowych na niemal 90 etatach" – poinformowała PAP wiceprezydent miasta ds. edukacji Anna Korfel-Jasińska. Wcześniej UNICEF przeznaczył ponad 1,7 mln zł na zakup komputerów, książek w języku ukraińskim oraz pomocy dydaktycznych, a także dodatkowych środków czystości.

Miasto spodziewa się, że w tym roku szkolnym, podobnie jak w poprzednim, do krakowskich szkół będzie uczęszczać od 6 do 7 tys. uczniów z Ukrainy.

DEON.PL POLECA

Dzieci ukraińskie są zapisywane przez cały rok, w miarę wolnych miejsc, do szkół. Dla uczniów nieznających języka polskiego, zarówno w szkołach podstawowych, jak i ponadpodstawowych, tworzone były i są nadal oddziały przygotowawcze. Z informacji magistratu wynika, że w ukraińskiej szkole, w formie zdalnej, naukę kontynuuje więcej uczniów szkół średnich, niż podstawowych.

Korfel-Jasińska zapytana o to, co jest największym wyzwaniem dla ukraińskich dzieci w polskim systemie edukacji, odpowiedziała, że sytuacja każdego dziecka jest inna. "Dlatego nauczyciele i pracownicy krakowskich szkół starają się indywidualnie podchodzić do potrzeb każdego ucznia" – podkreśliła.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kraków. UNICEF przeznaczy 1,6 mln zł na zatrudnienie asystentów wielokulturowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.