Polski MSZ informuje, że wszyscy Polacy zostali ewakuowani z Afganistanu

Polski MSZ informuje, że wszyscy Polacy zostali ewakuowani z Afganistanu
Afganistan po zajęciu Kabulu przez talibów (fot. Stringer/EPA/PAP)
PAP/mk

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Marcin Przydacz poinformował, że ostatnich dwóch obywateli naszego kraju, przebywających w Afganistanie, zostało ewakuowanych z Kabulu.

Wiceszef polskiej dyplomacji zapewnił w czwartek na konferencji prasowej, że służby dyplomatyczne starają się ewakuować z Afganistanu jak największą liczbę osób. Przypomniał, że jeden samolot z Uzbekistanu wylądował w Polsce w środę wieczorem, a drugi w czwartek rano.

Przydacz podkreślał, że kilkadziesiąt ewakuowanych osób jest już bezpiecznych w Polsce i poinformował, że cały czas spływają prośby od osób, które chcą wydostać się z Afganistanu.

- Część z nich to ludzie, którzy aktywnie działali na rzecz demokratycznego Afganistanu, także we współpracy z Polską i w naturalny sposób tym osobom chcemy pomóc przede wszystkim - mówił wiceszef MSZ.

Wiceminister spraw zagranicznych zaznaczył, że warunki w Kabulu są skrajnie trudne, stąd MSZ podjęło decyzję o wzmocnieniu liczebności personelu na miejscu, również ze względu na fakt, że część osób pracuje kilka dni z rzędu i potrzebna jest ich zmiana.

- To są naprawdę bohaterscy ludzie, którzy pracują mimo trudnych warunków i gigantycznego zmęczenia - relacjonował.

Wiceszef polskiej dyplomacji poinformował, że wszyscy obywatele Polski, którzy znajdowały się na terytorium Afganistanu, zostali ewakuowani.

W rozmowie z PAP wiceszef MSZ doprecyzował, że na terytorium Afganistanu przebywało sześciu Polaków, którzy zgłosili się z prośbą o ewakuację.

- Dwie osoby ewakuowaliśmy dzięki współpracy z dyplomacją czeską, kolejne dwie osoby przyleciały w wieczornym i porannym samolocie - powiedział Przydacz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dorota Szczerba

Ci, którzy tu przyjeżdżają, odkrywają coś wyjątkowego: (…) otoczenie, atmosferę pokoju, wyciszenia, ukojenia serca. Pielgrzymi odnajdują tu na nowo lub odkrywają po raz pierwszy sakralny wymiar swego życia.
abp Henryk Hoser, specjalny wysłannik Ojca...

Skomentuj artykuł

Polski MSZ informuje, że wszyscy Polacy zostali ewakuowani z Afganistanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.