"To będzie wręcz wichura nad Polską". W centrum do 110 km/h. Prognoza pogody na weekend

"To będzie wręcz wichura nad Polską". W centrum do 110 km/h. Prognoza pogody na weekend
(Fot. pl.depositphotos.com)
tvn24.pl/PAP/IMGW/RCB/dm

Wieje, ale będzie wiać jeszcze mocniej. - Szczególnie trzeba wyróżnić noc z soboty na niedzielę i samą niedzielę. To będzie wręcz wichura nad Polską - podaje TVN24. Wiatr w porywach może rozpędzać się do około 110 kilometrów na godzinę w centrum kraju.

Porywy wiatru miejscami będą powodować zawieje oraz zamiecie śnieżne. IMGW informuje, że tak silny wiatr, może utrzymać się do niedzieli. Możliwe też będą burze.

Wiatr będzie wiał z prędkością do 90 km/h nad morzem i do 75 km/h w centrum kraju, a wieczorem będzie się nasilał. W sobotę wieczorem nad morzem możliwe lokalne burze.

W nocy z soboty na niedzielę będzie wiało bardzo mocno. Porywy nad morzem wyniosą do 130 km/h, w centrum kraju do 110 km/h. Wysoko w Sudetach wiatr może wiać z prędkością do 150 km/h. Wiatr zachodni i północno-zachodni. Na północy i na wschodzie kraju możemy się spodziewać burz.

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem siedem województw. Stopnie ostrzeżeń mogą się zmienić

  • IMGW wydał ostrzeżenie o silnym wietrze w województwie kujawsko-pomorskim,
  • Ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze dla wszystkich powiatów Wielkopolski,
  • Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi i synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem w woj. łódzkim w sobotę wieczorem i w niedzielę. Miejscami porywy mogą dochodzić do 115 km/h,
  • IMGW wydało ostrzeżenia trzeciego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla woj. zachodniopomorskiego. W północnej części regionu wiatr w porywach może osiągać prędkość do 130 km/h,
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze, który może występować w całym woj. lubuskim od sobotniego do niedzielnego popołudnia,
  • Dla całego województwa IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu. W porywach wiatr może osiągać 115 km/h,
  • Ostrzeżenie meteorologów, trzeciego stopnia, o silnym wietrze przekazało w sobotę Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. W porywach wiatr może wiać z prędkością nawet do 120 km/h.

Przed nami również duże wahania ciśnienia. Pogodę pogorszą dwa - przechodzące kolejno - niże.

- Temperatura wyniesie od -2 stopni C. na południu do 3 stopni C. na północnym zachodzie. Od rana spodziewane są opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu - przekazała.  - Prognozowane są 3 stopnie C.  w centrum, 5 st. na wschodzie - powiedział synoptyk.

- W piątek rano napłynie do Polski chłodniejsze powietrze. Odczucie zimna będzie potęgować silny wiatr - powiedział PAP synoptyk IMGW Ilona Bazyluk.

Wieczorem na przeważającym obszarze kraju temperatura nie powinna przekroczyć 0 stopnia C.

- Będzie od - 5 stopni na południu do około zera na zachodzie i nad morzem, a na Podhalu możliwe jest - 11 stopni. W wielu miejscach możliwe będzie oblodzenie - prognozuje IMGW.

W sobotę kolejne załamanie pogody sprowadzi nam następny głęboki niż Nadia z systemem frontów, którego ośrodek znajdzie się nad Skandynawią.

tvn24.pl/PAP/IMGW/RCB/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"To będzie wręcz wichura nad Polską". W centrum do 110 km/h. Prognoza pogody na weekend
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.