TOPR: w czwartek szczególnie niebezpiecznie z uwagi na zagrożenie lawinowe

TOPR: w czwartek szczególnie niebezpiecznie z uwagi na zagrożenie lawinowe
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Czwartek na tatrzańskich szlakach może być szczególnie niebezpieczny. Słońce oraz dodatnie temperatury wysoko w górach przyczynią się do warunków sprzyjających powstawaniu lawin - ostrzega Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Z uwagi na niebezpieczeństwo nadal zamknięty jest szlak do Morskiego Oka.

Jak napisali w komunikacie tatrzańscy ratownicy, wiele szlaków z pozoru łatwych i dostępnych może być narażonych na lawiny. Toprowcy odradzają wędrówki w terenach zagrożonych lawinami. Za miejsca szczególnie niebezpieczne uznaje się te, w których szlaki przecinają żleby, przebiegają pod stromymi zboczami lub prowadzą po stromych stokach.

DEON.PL POLECA
Minionej nocy w Tatrach zeszła kolejna lawina, tym razem z Uhrocia Kasprowego na szlak prowadzący ze schroniska Murowaniec w Dolinie Gąsienicowej do dolnej stacji wyciągu w Kotle Gąsienicowym.

Na Kasprowym Wierchu leży już 170 cm śniegu, na Hali Gąsienicowej 122 cm, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 174 cm.

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

W związku z wyjątkowo niebezpieczną sytuacją lawinową nadal zamknięta dla ruchu turystycznego jest popularna Droga do Morskiego Oka od Palenicy Białczańskiej. Zamknięty jest także szlak do Doliny Pięciu Stawów oraz do schroniska w Dolinie Roztoki.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wypełnić Ewangelię dokładnie co do litery – to jest pomysł na życie. Nie szukać niczego innego, tylko czerpać z tego, co jest napisane. 

Arcybiskup Grzegorz Ryś zabiera nas w podróż śladami jednego z najważniejszych...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

TOPR: w czwartek szczególnie niebezpiecznie z uwagi na zagrożenie lawinowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.