Lody Milka znikną z polskich sklepów. Powodem niedozwolona w nich substancja

Lody Milka znikną z polskich sklepów. Powodem niedozwolona w nich substancja
Fot. depositphotos.com
polsatnews.pl / kb

Firma FRONERI, czyli producent lodów Milka zdecydowała o wycofaniu niektórych produktów z polskich sklepów. Powodem tej decyzji jest obecność szkodliwego dla zdrowia tlenku etylenu (ETO) w jednej z substancji stabilizujących.

''W związku z tym zdecydowaliśmy się na działanie prewencyjne poprzez wycofanie części produktów zawierających kwestionowaną substancję i zapewniając najwyższy, możliwy poziom ochrony konsumentów'' - poinformowała na swojej stronie firma FRONERI.

Czym jest tlenek etylenu?

Tlenek etylenu w temperaturze powyżej 10,7°C jest łatwopalnym, bezbarwnym gazem. Jest używany przy produkcji m.in rozpuszczalników, płynów zapobiegających zamarzaniu, tekstyliów, detergentów, klejów, pianek poliuretanowych i farmaceutyków.

Stosowany jest również, w mniejszych stężeniach w fumigantach, środkach sterylizujących do przypraw i kosmetyków, a także podczas sterylizacji sprzętu chirurgicznego w szpitalu.

Według informacji podawanych przez GIS tlenek etylenu jest szkodliwy dla zdrowia, a jego stosowanie do żywności wprowadzanej na rynek w Unii Europejskiej jest zabronione.

Tlenek etylenu może powodować u człowieka konkretne schorzenia m.in. ból oczu, ból gardła, trudności w oddychaniu, nieostre widzenie, zawroty głowy, nudności, bóle głowy, drgawki, pęcherze na skórze, wymioty, kaszel.

Podobny problem jak w Polsce odnotowano w wielu innych krajach Europy. Sprawę opisują hiszpańskie media.

Źródło: polsatnews / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krzysztof Warecki
12,80 zł
16,00 zł

Od kiedy pojawiły się na polskim rynku, nie ma dnia, aby do szpitali nie trafiały ich ofiary. W sytuacji kryzysowej lekarze mogą być bezradni. Zabawa z dopalaczami to jak zabawa granatem. Może cię rozerwać i...

Skomentuj artykuł

Lody Milka znikną z polskich sklepów. Powodem niedozwolona w nich substancja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.