Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" składany jest hołd ludziom, którzy podjęli „wydawałoby się beznadziejną walkę z systemem komunistycznym” (fot. www.ipn.gov.pl)
9 lat temu
PAP / slo

Kilkadziesiąt osób wzięło udział we wtorek we wrocławskich uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego złożono pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego 1945-1956 na Cmentarzu Osobowickim.

We wrocławskich uroczystościach wzięli udział kombatanci, młodzież szkolna oraz przedstawiciele władz samorządowych. Jak podkreślił dr hab. Krzysztof Szwagrzyk z wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" składany jest hołd ludziom, którzy podjęli „wydawałoby się beznadziejną walkę z systemem komunistycznym”.

- Jak dzisiaj próbują obliczać historycy, przez różne struktury polskiego podziemia niepodległościowego w latach 44-56 przewinęło się od 120 do 160 tys. ludzi. Same tylko oddziały zbrojne tych ludzi, którzy w lasach trwali z bronią w walce przeciwko systemowi komunistycznemu oblicza się na ponad 20 tys. osób. Około 9 tys. osób zginęło w walce, drugie tyle zostało zamordowanych w kazamatach urzędów bezpieczeństwa - mówił Szwagrzyk.

Wrocławska uroczystość odbyła się w miejscu szczególnym dla stolicy Dolnego Śląska. - We wszystkich innych miastach w naszym kraju kwatery ofiar komunizmu zostały zniwelowane, zostały zrównane z ziemią, a na ich miejscu pochowano inne osoby. We Wrocławiu dzięki determinacji garstki osób udało się zachować dla potomnych miejsca pochówku ponad 350 więźniów komunizmu - mówił Szwagrzyk.

Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" podpisał prezydent Bronisław Komorowski 9 lutego tego roku. W myśl jej postanowień 1 marca będzie świętem państwowym obchodzonym corocznie jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", nie będzie to jednak dzień wolny od pracy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Komentarze (2)
&K
"Biały Krzyż"
2 marca 2011, 00:54
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=OBHPIu4U_CU">http://www.youtube.com/watch?v=OBHPIu4U_CU</a>
WI
winniśmy im cześć !
1 marca 2011, 15:09
 towarzyszu generale, piewco i miłośniku Kremla, towarzysze wojskowi wierni sowietom i Unii Wolności! "Prawdziwi ś.p. Polacy wysoko ponieśli do Nieba sztandar Walki i Honoru! To oni krwią oczyszczali skalany hańbą mundur żołnierza polskiego!"  

Skomentuj artykuł

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.