Przed nami noc z gwałtownymi burzami. IMGW ostrzega

Przed nami noc z gwałtownymi burzami. IMGW ostrzega
fot. Brandon Morgan / Unsplash
Marcin Chomiuk / PAP / pk

Nocą gwałtowne burze spodziewane są w centralnej i wschodniej części kraju; będą im towarzyszyć opady deszczu o natężeniu 30-40 litrów na metr kwadratowy, w niektórych miejscach porywy wiatru mogą przekroczyć 100 km/h - powiedziała PAP synoptyk IMGW Ewa Łapińska.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w środę, że po południu i wieczorem burze są spodziewane w pasie od województwa opolskiego przez śląskie, małopolskie, łódzkie, mazowieckie, aż po warmińsko-mazurskie i pomorskie. W tych miejscach burze będą najbardziej gwałtowne, ale wyładowań atmosferycznych można się spodziewać również w pozostałych częściach kraju.

Późnym popołudniem burze będą się stopniowo przemieszczać na wschód kraju. W nocy najbardziej zagrożony burzami będzie obszar województw mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego i niewykluczone, że województwa podlaskiego. Na przeważającym obszarze burzom będą towarzyszyły opady deszczu o natężeniu 30-40 litrów na metr kwadratowy i porywy wiatru do 80-90 km/h. W południowej i centralnej części kraju porywy wiatru mogą przekroczyć prędkość 100 km/h.

"Będą to bardzo gwałtowne burze, które mogą powodować łamanie gałęzi, drzew i zrywanie dachów" - powiedziała PAP synoptyk IMGW Ewa Łapińska. Dodała, że noc ze środy na czwartek może być bardzo niespokojna ze względu na zderzenie gorącej zwrotnikowej masy powietrza z chłodniejszą masą powietrza napływającego z zachodu. Dodatkowo mogą pojawić się opady gradu, który miejscami może osiągnąć rozmiar do 4 cm.

W nocy temperatura minimalna wyniesie ok. 18 st. C na wschodzie i ok. 15-16 st. C na zachodzie kraju.

 

Źródło: Marcin Chomiuk / PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Przed nami noc z gwałtownymi burzami. IMGW ostrzega
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.