Ambasada USA w Rosji redukuje personel i ograniczy wydawanie wiz

Ambasada USA w Rosji redukuje personel i ograniczy wydawanie wiz
pl.depositphotos.com
1 tydzień temu
PAP/dm

Ambasada USA w Moskwie podała, że od 12 maja przestanie rozpatrywać wnioski o wizy oprócz wiz dyplomatycznych, co jest związane z redukcją - na żądanie władz Rosji - liczby pracowników konsulatu USA. Będzie ona zmniejszona aż o 75 proc.

W oficjalnym komunikacie placówka wyraziła ubolewanie z powodu „działań władz rosyjskich, które zmusiły ją do zredukowania liczby pracowników konsularnych o 75 procent”.

Teraz możliwe są także problemy z realizowaniem usług dla obywateli USA, np. z wydawaniem nowych paszportów czy świadectw urodzenia, i innych usług notarialnych - poinformowała placówka.

21 kwietnia Rosja uznała za osoby niepożądane 10 pracowników ambasady USA. Zabroniła także zatrudniania stronie amerykańskiej obywateli Rosji do prac administracyjnych i technicznych. Według niezależnego portalu Meduza w placówkach dyplomatycznych USA w Rosji pracuje około 450 osób. Ilu wśród nich jest obywateli Rosji - oficjalnie nie wiadomo, ale może być to kilkadziesiąt osób.

Takie ograniczenia Moskwa wprowadzała już w 1986 roku, a więc za czasów ZSRR. Ówczesny ambasador USA Arthur Hartman osobiście prowadził auto, dojeżdżając do pracy, a jego małżonka na bankietach sama musiała serwować gościom poczęstunek. W takim trybie amerykańska placówka działała do 1988 roku.

Ambasady USA za granicą powszechnie zatrudniają do prac administracyjno-technicznych obywateli miejscowych. Rosja nie korzysta z tej praktyki i prace pomocnicze wykonują albo przysłani z kraju specjaliści, albo członkowie rodzin dyplomatów.

Jednocześnie przy MSZ Rosji działa specjalna struktura, która pomaga ambasadom obcych państw i organizacjom zagranicznym w zatrudnianiu obywateli rosyjskich. Instytucja ta, o nazwie Interkadry GławUpDK, w informacji o swojej działalności podaje, że współpracuje z ponad 90 zagranicznymi przedstawicielstwami w Rosji. Są wśród nich ambasady Francji, Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii. Ambasada USA nie korzystała z tych usług.

 

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen
20,94 zł
29,90 zł

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Ambasada USA w Rosji redukuje personel i ograniczy wydawanie wiz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.