Belgia rozważa zaostrzenie kar za fałszywe wyniki testów na koronawirusa

PAP/kb

Władze Belgii planują zaostrzyć kary dla osób podróżujących z fałszywymi wynikami testów na koronawirusa.

W ciągu zaledwie jednego tygodnia na lotnisku Zaventem pod Brukselą przyłapano 58 osób z fałszywymi świadectwami testów z negatywnym wynikiem - informuje belgijska telewizja VRT.

W przyszłości każdy, kto ma fałszywy dokument potwierdzający test, będzie musiał stawić się przed sądem i będzie narażony na karę pozbawienia wolności do 5 lat i grzywnę w wysokości 2000 euro.

W ciągu ostatniego tygodnia w Zaventem złapano 58 osób z fałszywymi wynikami testów. Były to głównie osoby mieszkające w Belgii, które chciały wyjechać za granicę. To stosunkowo niewielka liczba, biorąc pod uwagę, że w zeszłym tygodniu z lotniska wyleciało 29 tys. osób. Niemniej, prokurator Halle-Vilvoorde Ine Van Wymersch twierdzi, że to wciąż "o 58 za dużo”.

W programie publicystycznym VRT Radio 1 prokurator powiedziała, że osoby przyłapane z fałszywym wynikiem testu nie będą mogły podróżować, a nowe wytyczne oznaczają, że będą musiały również stanąć przed sądem pod zarzutem fałszerstwa i posługiwania się podrobionym dokumentem.

DEON.PL POLECA

 

Możliwe będzie również wystawienie na miejscu grzywny w wysokości 750 euro. W takim przypadku tylko osoby odmawiające zapłaty będą musiały stawić się w sądzie.

Szansa na ugodę poza sądem z opłaconą na miejscu grzywną będzie oferowana zarówno mieszkańcom Belgii, jak i nierezydentom. Obcokrajowcy, którzy odmówią zapłaty od razu, podobnie jak mieszkańcy Belgii, otrzymają wezwanie do sądu.

Te same kary dotyczą osób, które celowo źle wypełniły formularz lokalizatora pasażerów, czy to na papierze, czy w formie cyfrowej.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Eliza Myk, s. Tymoteusza Gil, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka

Odważne kobiety. Niepokorne siostry. Czułe matki

Jedyna taka rozmowa. Wyjątkowe spotkanie. Siostry Tymka i Eliza w osobistym i bardzo intymnym wywiadzie odsłaniają prawdziwy obraz kobiet w habitach – z głową na karku, czułymi sercami i...

Skomentuj artykuł

Belgia rozważa zaostrzenie kar za fałszywe wyniki testów na koronawirusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.