Google rozwiązuje radę ds. etyki w technologii i sztucznej inteligencji

Google rozwiązuje radę ds. etyki w technologii i sztucznej inteligencji
(fot. depositphotos.com)
1 rok temu
PAP / ml

Google rozwiązuje radę ds. etyki w technologii i sztucznej inteligencji tydzień po jej powołaniu - poinformował w piątek portal Vox, zdaniem którego powodem rozwiązania rady są kontrowersje wokół dwojga powołanych do niej ekspertów.

Wcześniej w tym tygodniu 2,3 tys. pracowników koncernu podpisało petycję wzywającą do usunięcia jednej z powołanych do rady osób - prezes Heritage Foundation Kay Coles James. Powodem miały być jej wypowiedzi na temat osób transseksualnych i stosunek zarządzanej przez nią fundacji do zmian klimatycznych. Sceptycyzm wzbudziła również obecność w radzie szefa firmy, która pracowała nad rozwojem technologii dla dronów bojowych Dyana Gibbensa - podaje Vox.

Z uczestnictwa w radzie wycofał się ekonomista behawioralny i badacz prywatności w internecie Alessandro Acquisti. Według portalu Vox inni członkowie rady z kolei otrzymywali wiele wezwań, by "przemyśleli swoją rolę" w sformowanym przez Google'a ciele doradczym. Sama firma natomiast w czwartek wieczorem poinformowała, że podjęła decyzję o rozwiązaniu rady.

W przesłanym PAP przez przedstawicieli Google'a oświadczeniu firmy czytamy, iż "stało się zrozumiałe, że rada nie może funkcjonować tak jak chcieliśmy. Dlatego postanowiliśmy o zakończeniu jej prac i raz jeszcze wrócimy do etapu rozważania różnych możliwych rozwiązań. Nie zmienia to, że nasze prace nad wyzwaniami związanymi z rozwojem sztucznej inteligencji dalej będziemy prowadzić w sposób odpowiedzialny i poszukiwać różnych sposobów na uwzględnianie zewnętrznych opinii w tych tematach".

Zadaniem rady powołanej przez Google'a 26 marca miało być doradzanie firmom i badaczom zajmującym się rozwojem technologii wykorzystujących sztuczną inteligencję, takich jak m.in. rozpoznawanie twarzy czy algorytmy do automatyzacji podejmowania decyzji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Google rozwiązuje radę ds. etyki w technologii i sztucznej inteligencji
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Google rozwiązuje radę ds. etyki w technologii i sztucznej inteligencji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.