Irlandia Północna: uprowadzono i podpalono miejski autobus. To już drugi taki incydent w ciągu tygodnia

Irlandia Północna: uprowadzono i podpalono miejski autobus. To już drugi taki incydent w ciągu tygodnia
fot. Depositphotos
PAP / pk

Do zdarzenia doszło w leżącym na północ od Belfastu mieście Newtownabbey. Jak przekazała północnoirlandzka policja PSNI, do autobusu weszło czterech mężczyzn, którzy kazali pasażerom i kierowcy wysiąść z pojazdu, a następnie go podpalili. Na miejsce przybyły trzy ekipy straży pożarnej, które po niespełna dwóch godzinach ugasiły pożar.

Nikomu nic się nie stało, ale to już drugi taki incydent w ciągu tygodnia, co wskazuje na coraz bardziej napiętą atmosferę w tej prowincji. Do zdarzenia doszło w niedzielę około godziny 19:45.

Do poprzedniego takiego ataku doszło w poniedziałek rano w Newtownards, na wschód od Belfastu. W tamtym przypadku również nikt nie odniósł obrażeń.

Związek z brexitem i protokołem północnoirlandzkim

W obu miejscowościach Newtownabbey i Newtownards wyraźną większość populacji stanowią protestanci, którzy są zwolennikami utrzymania obecnego statusu Irlandii Północnej jako części Zjednoczonego Królestwa, stąd przypuszczenia, że ataki te są przejawem widocznego wśród nich niezadowolenia z protokołu północnoirlandzkiego.

DEON.PL POLECA

Jest on częścią umowy o warunkach brexitu. Stworzono go, aby zapobiec powrotowi twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią, gdyż jej brak uznano za warunek niezbędny do kontynuowania procesu pokojowego w tej brytyjskiej prowincji. Zgodnie z protokołem Irlandia Północna pozostała w unijnym jednolitym rynku w zakresie obrotu towarami i w efekcie powstała faktyczna granica celna między Irlandią Północną a resztą Zjednoczonego Królestwa. To powoduje problemy z dostawami towarów, a północnoirlandzcy unioniści uważają, że protokół podważa obecny status Irlandii Północnej.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Irlandia Północna: uprowadzono i podpalono miejski autobus. To już drugi taki incydent w ciągu tygodnia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.