Krach na rynku motoryzacji w Polsce? Pracę może stracić kilkadziesiąt tysięcy ludzi

Krach na rynku motoryzacji w Polsce? Pracę może stracić kilkadziesiąt tysięcy ludzi
fot. depositphotos.com
"Rzeczpospolita" / ml

Przez brak elementów elektronicznych (w tym chipów) światowy rynek samochodowy znalazł się w dużych tarapatach. W samej Europie nie powstanie w tym roku około 4 milionów aut. Zagrożone są również miejsca pracy.

Jak informuje "Rzeczpospolita" we wrześniu 2021 ilość sprzedanych samochodów w EU zmniejszyła się r./r. o jedną czwartą. To najgorszy wynik od ponad 25 lat. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów wskazuje, że część fabryk przestaje działać na całe tygodnie, a inne ograniczają działalność.

Fabryki stoją, miejsca pracy zagrożone

Stanęły między innymi fabryki Volkswagena w Poznaniu i Wrześni. Produkcję przerywa czeska Skoda Auto, niemiecki Opel nie produkuje do końca roku, a tyskie FCA przechodzi na tryb jednozmianowy.

– Szacujemy, że przez brak półprzewodników straty w produkcji aut w Europie sięgną 3–4 mln sztuk – mówi Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Taki sam spadek produkcji miał miejsce rok temu w czasie intensywnych lockdownów między marcem, a majem 2020 r. Jak podkreśla "Rzeczpospolita" to właśnie w tym czasie cały przemysł motoryzacyjny ograniczył zapotrzebowanie na półprzewodniki elektroniczne.

Jednak kiedy końcem zeszłego roku gospodarka zaczęła odrabiać straty, gros tych urządzeń pochłonęła produkcja elektroniki użytkowej. Dla uzależnionych w coraz większym stopniu od tych elementów samochodów oznaczało to zastoje w produkcji.

Jak przekonuje Łukasz Ambroziak, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego, przerwy w pracy fabryk grożą zlikwidowaniem w polskiej gospodarce 57 tys. miejsc pracy. Uderzają także w konsumentów, którzy nie mogą juz liczyć na zniżki cen i korzystne promocje. Efektem jest również długi czas oczekiwania na dostawy nowych aut oraz wzrost cen i spadek dostępności samochodów używanych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Ponikło

Poruszająca książka o ostatnich latach życia ks. prof. Józefa Tischnera

Przez lata przekazywał nam mądrość ludzi gór, bo jak wiadomo greccy filozofowie to też górale. Niósł ciężkie brzemię nauczyciela solidarności. Pokazywał, jak myśleć według wartości...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Krach na rynku motoryzacji w Polsce? Pracę może stracić kilkadziesiąt tysięcy ludzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.