Królowa Elżbieta ma problemy z poruszaniem się. Opuściła ważne wydarzenia wielkanocne

Królowa Elżbieta ma problemy z poruszaniem się. Opuściła ważne wydarzenia wielkanocne
fot. Depositphotos
PAP / TVN24 / pk

Brytyjska królowa Elżbieta II nie uczestniczyła w nabożeństwie w Niedzielę Wielkanocną w zamku w Windsorze. Po raz pierwszy od 1970 r. opuściła również odbywającą się w Wielki Czwartek ceremonię wręczania symbolicznej jałmużny starszym osobom.

Jak informują media, 95-letnia brytyjska królowa ma ostatnio problemy z poruszaniem się. Napisał o tym portal TVN24, powołując się na BBC.

Królowa Elżbieta II nieobecna na ceremonii wręczania symbolicznej jałmużny starszym osobom

Co roku w Wielki Czwartek monarchini, zgodnie z wywodzącym się jeszcze ze średniowiecza zwyczajem, osobiście wręcza starszym osobom Maundy Money, czyli sakiewki ze specjalnie wybitymi monetami, aby symbolicznie podziękować im za ich działalność na rzecz lokalnych parafii lub społeczności.

Elżbieta II wspominała w przeszłości, że to jeden z tych jej obowiązków, który daje jej największą satysfakcję i w ciągu 70-letniego panowania opuściła tę uroczystość tylko cztery razy, po raz ostatni w 1970 r. (plus dwa razy w ostatnich dwóch latach, gdy z powodu pandemii koronawirusa, sakiewki zostały wysłane pocztą). Jednak w tym roku, w związku z coraz bardziej dającymi się we znaki problemami z poruszaniem się, królowa już kilka dni temu zdecydowała, że zastąpią ją następca tronu, książę Karol i jego żona, księżna Camilla.

Elżbieta II nie uczestniczyła w nabożeństwie w Niedzielę Wielkanocną

Monarchini nie wzięła udziału także w niedzielnej mszy wielkanocnej w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, w której zwykle uczestniczy cała bliższa rodzina królewska. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy królowa, która niebawem skończy 96 lat, wzięła udział tylko w jednym dużym wydarzeniu publicznym - mszy w Opactwie Westminsterskim poświęconej pamięci jej męża, księcia Filipa, na kilka dni przed pierwszą rocznicą jego śmierci.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Królowa Elżbieta ma problemy z poruszaniem się. Opuściła ważne wydarzenia wielkanocne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.