PAH: 3 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody

PAP/kb

Trzy miliardy ludzi na świecie wciąż nie ma dostępu do czystej wody – poinformowała Polska Akcja Humanitarna w obchodzonym w poniedziałek Światowym Dniu Wody.

PAH podała w komunikacie, że trzy miliardy ludzi na świecie wciąż nie ma dostępu do czystej wody, co w tym roku, gdy czysta woda i środki do dezynfekcji chronią od zakażenia koronawirusem, nabrało szczególnego znaczenia.

"Używanie pełnej szkodliwych patogenów wody powoduje też szereg konsekwencji zdrowotnych dla mieszkańców Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Tylko z powodu chorób wywołanych skażoną wodą i brakiem sanitariatów każdego dnia na całym świecie umiera tysiąc dzieci" – czytamy w komunikacie.

Jak przekonuje cytowany w komunikacie Rafał Grzelewski z PAH, co trzecia szkoła i co czwarta placówka ochrony zdrowia są pozbawione dostępu do wody.

DEON.PL POLECA

"W takiej sytuacji nie ma szansy na efektywną naukę, zapobieganie chorobom czy bezpieczne leczenie" – dodał.

Z kolei Helena Krajewska z PAH zauważyła, że brak wody uderza szczególnie dotkliwie w kobiety i dziewczynki, które w wielu krajach afrykańskich muszą często iść nawet 6 km w jedną stronę, aby dojść do studni.

"Tak długie wędrówki narażają kobiety na napady, ale też pozbawiają możliwości pracy, nauki czy spędzania czasu z rodziną" – wskazała w komunikacie. I dodała, że "przez zbyt małą liczbę studni tworzą się też kolejki, co zwiększa ryzyko zakażenia COVID-19".

Dostęp do czystej wody pogarsza się z roku na rok także przez coraz częstsze katastrofy naturalne, związane z przyspieszającymi zmianami klimatu. W ostatnich latach blisko trzy czwarte tych zjawisk było powiązanych z wodą (susze, powodzie czy niszczycielskie ulewy).

Obliczenia Światowej Organizacji Zdrowia jeszcze sprzed pandemii wskazują, że tylko poprawa dostępu do wody i sanitariatów mogłaby w skali światowej zapobiec blisko co dziesiątemu zachorowaniu.

W związku z tym PAH apeluje o wsparcie działań zwiększających dostęp do wody w krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Finansowa pomoc, zapewniana przez Polaków, umożliwia wiercenie studni głębinowych, doprowadzanie wody do szkół, ośrodków zdrowia i obozów dla uchodźców, budowę toalet, a także dostarczanie środków higienicznych.

PAH zachęca do odwiedzania strony https://www.pah.org.pl/22-powody/, gdzie przedstawione są 22 powody, dla których woda jest ważna w życiu człowieka. Tam też można wspomóc organizację. 

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

PAH: 3 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.