W Belgii pierwsza legalna eutanazja młodocianego

W Belgii pierwsza legalna eutanazja młodocianego
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

W Belgii po raz pierwszy zastosowano prawo dopuszczające eutanazję nieletnich. Jest to pierwszy na świecie przypadek legalnego wykonania tej procedury na osobie poniżej 18. roku życia.

Lekarz zgodnie z prawem pomógł w Belgii umrzeć nieuleczalnie choremu 17-latkowi, korzystając po raz pierwszy z przyjętych w 2014 roku przepisów umożliwiających taką eutanazję bez ograniczeń wiekowych - poinformował w sobotę krajowy komitet ds. kontroli eutanazji.

W Belgii zalegalizowano eutanazję w 2002 roku, a w lutym 2014 roku belgijski parlament zgodził się na rozszerzenie prawa do żądania eutanazji na nieuleczalnie chore dzieci i osoby małoletnie.

<<Ksiądz Jan Kaczkowski o eutanazji>>

Belgia jest jedynym krajem, w którym prawo do eutanazji mają także niepełnoletni. Badania opinii publicznej pokazały, że popiera to zdecydowana większość społeczeństwa. Śmierć na żądanie dostępna jest dla małoletnich również w Holandii, ale tylko w przypadku osób mających co najmniej 12 lat.

DEON.PL POLECA

Reuters odnotowuje, że eutanazja dorosłych jest dopuszczalna także w Luksemburgu i w Kolumbii. W Szwajcarii, Niemczech, Japonii i Kanadzie prawo dopuszcza samobójstwo wspomagane przez lekarza.

Aktywna pomoc w umieraniu dostępna jest w Belgii dla małoletnich - w odróżnieniu od osób dorosłych - wyłącznie wtedy, gdy cierpią na nieuleczalną chorobę. Psycholog musi ponadto potwierdzić, że dziecko ma zdolność osądu i jest w stanie podjąć decyzję o rozstaniu się z życiem, co wyłącza spod obowiązywania ustawy niemowlęta i chorych psychicznie. Na eutanazję dziecka potrzebna jest także zgoda jego rodziców.

Nie ujawniono, na co chorował 17-latek. Szef komitetu ds. kontroli eutanazji Wim Distelmans powiedział jedynie, że cierpiał on "fizyczny ból nie do zniesienia".

Ostatnio informowaliśmy o belgijskiej medalistce z Rio, która również zadeklarowała chęć dokonania eutanazji: "To prawda, że były to moje ostatnie zawody i że papiery dotyczące eutanazji są gotowe od 2008 roku, ale nie chcę już teraz umierać. Korzystam z każdej chwili. Kiedy nadejdzie ten moment, że więcej będzie złych niż dobrych dni, wtedy będę miała w ręku dokumentację, aby poddać się eutanazji".

Fakt ten wymaga wyraźnego potępienia - uważa Stowarzyszenie "Nauka i życie", wspomagające Włoską Konferencję Biskupią w sprawach bioetycznych.

Wydana przez nie nota stwierdza, iż "prawo do eutanazji dla niepełnoletniego to nic innego jak tylko danie dorosłemu prawa do decydowaniu o życiu i śmierci dziecka".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Belgii pierwsza legalna eutanazja młodocianego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.