Władimir Putin rusza w podróż po Azji

Władimir Putin rusza w podróż po Azji
(fot. EPA/Michel Kappeler)
PAP / drr

Prezydent Rosji Władimir Putin w poniedziałek udaje się w pięciodniowe tournee pod Azji, podczas którego odwiedzi Taszkient, Pekin i Astanę. Będzie to jego pierwsza azjatycka podróż po powrocie na Kreml.

W poniedziałek, po zakończeniu szczytu Unia Europejska-Rosja w Strielnie koło Petersburga, Putin poleci do Taszkientu, gdzie przeprowadzi rozmowy z prezydentem Uzbekistanu Isłamem Karimowem. Oczekuje się, że strony podpiszą deklarację o pogłębieniu strategicznego partnerstwa oraz memorandum o przystąpieniu Uzbekistanu do układu o strefie wolnego handlu w ramach poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).

Z Taszkientu we wtorek prezydent Rosji uda się do Pekinu, gdzie będzie konferować z przywódcą Chin Hu Jintao, a także weźmie udział w szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). Rezultatem wizyty rosyjskiego prezydenta w Pekinie ma być podpisanie kilkunastu umów, obejmujących różne sfery stosunków dwustronnych.

SzOW, to organizacja regionalna grupująca - oprócz Rosji i Chin - także Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan. Na prawach obserwatorów w jej pracach uczestniczą też Iran, Indie, Pakistan i Mongolia. W zamyśle jej animatorów SzOW ma być przeciwwagą dla wpływów USA w Azji Środkowej.

DEON.PL POLECA

Przewiduje się, że uczestnicy szczytu podpiszą pakiet dokumentów dotyczących bezpieczeństwa regionalnego. Jednym z nich ma być program współpracy w walce z terroryzmem, separatyzmem i ekstremizmem na lata 2013-15.

Przy okazji szczytu SzOW gospodarz Kremla spotka się z prezydentami Iranu i Afganistanu - Mahmudem Ahmadineżadem i Hamidem Karzajem.

W czwartek Putin przybędzie do Kazachstanu, gdzie przez dwa dni podejmować go będzie prezydent tego kraju Nursułtan Nazarbajew. Głównymi tematami ich rozmów mają być problemy dwustronnej współpracy gospodarczej, w tym w sferze energetycznej i kosmicznej, jak również zagadnienia związane z budową Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, którą te dwa kraje tworzą razem z Białorusią.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Władimir Putin rusza w podróż po Azji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.