Zabójca biskupa z Los Angeles nie przyznaje się do winy

Zabójca biskupa z Los Angeles nie przyznaje się do winy
Biskup David O'Connell - youtube.com / LA Catholics
CNA / pzk

Carlos Medina, mężczyzna oskarżony o zamordowanie biskupa pomocniczego Los Angeles Davida O'Connella w lutym, nie przyznał się do winy podczas postawienia go przed sądem.

Wiadomość o zamordowaniu O'Connella 18 lutego wstrząsnęła całym krajem. Biskup zmarł z powodu wielu ran postrzałowych w swoim domu w Hacienda Heights. Lokalna i cała społeczność katolicka opłakiwała O'Connella, który został zapamiętany jako człowiek pokoju, oddany służbie ubogim i imigrantom.

Medina, mający 61 lat, jest mężem gosposi O'Connella i nie wiadomo, jaki mógł być motyw morderstwa. Jest on przetrzymywany w areszcie. Mógłby wyjść za kaucją w wysokości ponad 2 milionów dolarów, a kolejna rozprawa sądowa została wyznaczona na 17 maja.

Przed przyznaniem się do winy, prokurator okręgowy Los Angeles George Gascón powiedział na konferencji prasowej 22 lutego, że Medina przyznał się do morderstwa. „Przyznał się, że dokonał zabójstwa i uważamy, że odzyskaliśmy broń, której używano, i mamy inne dowody z łóżka, pewne rzeczy, które wskazują, że był w miejscu, gdzie doszło do zabójstwa” – powiedział Gascón po hiszpańsku.

Po ujawnieniu rzekomego przyznania się, obecny i były współpracownik Gascóna skrytykował go za złamanie własnej polityki Prokuratury Okręgowej w Los Angeles (LADA), która zabrania ujawniania przyznania się oskarżonego w otwartej sprawie karnej.

DEON.PL POLECA

John Lewin, były zastępca prokuratora okręgowego w Los Angeles, powiedział, że wypowiedź może wpłynąć na wynik procesu. „Nie można tego stwierdzić prościej, George Gascón jest prokuratorem, który albo nie zna podstawowych zasad etycznych rządzących agencją, której przewodzi, albo nie dba o ich przestrzeganie” – powiedział. „Co jeśli sąd zdecyduje, że wyznanie nie zostanie dopuszczone do procesu? Nie można włożyć tego dżina z powrotem do butelki” – dodał.

Litania za zmarłych

John McKinney, obecny zastępca prokuratora okręgowego w Los Angeles, powiedział, że ujawnienie informacji było sprzeczne z zasadami departamentu policji. „Ujawniając przyznanie się oskarżonego w otwartej sprawie karnej, George Gascón nie tylko dopuścił się rażącego naruszenia polityki LADA, ale także potencjalnie naruszył prawa oskarżonego do sprawiedliwego procesu”.

Uzyskany przez CNA, Podręcznik Polityki Prawnej Prokuratora Okręgowego stwierdza, że „w momencie aresztowania, wydania nakazu aresztowania, wniesienia skargi lub publicznego ujawnienia aktu oskarżenia”, informacja o przyznaniu się lub oświadczeniu złożonym przez oskarżonego nie może być ujawniona.

Marc Debbaudt, były zastępca prokuratora okręgowego w Los Angeles, powiedział 27 lutego, że nie sądzi, aby ogłoszenie przez Gascóna przyznania się mogło spowodować odrzucenie sprawy, ale powiedział, że „może to spowodować wnioski o zmianę jurysdykcji”. „To jest po prostu żenująco nieprofesjonalne” – powiedział.

Na początku marca odbyły się trzy dni nabożeństw żałobnych dla 69-letniego śp. biskupa O'Connella. W pogrzebie O'Connella uczestniczyły tysiące osób. Przemawiając krótko na zakończenie liturgii pogrzebowej, arcybiskup Los Angeles José Gomez powiedział, że „Biskupa Dave’a”, jak czule był nazywany O'Connell, będzie bardzo brakowało, ale „wiemy, że jest w niebie”. „Stamtąd będzie kontynuował wstawianie się za nami”, powiedział Gomez, „tak jak robił to przez całe swoje życie”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Loreth Anne White

Bądź czujny. W każdym z nas czai się bestia

W spokojnym i sennym miasteczku brutalnie pobito i utopiono nastolatkę. Potworna zbrodnia zmieniła wszystko.

Od tego dnia minęło ponad dwadzieścia lat. Każdy doskonale pamięta, co wtedy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zabójca biskupa z Los Angeles nie przyznaje się do winy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.