Wkrótce Gdańsk będzie największym miastem w Polsce. To efekt zmian przepisów

Wkrótce Gdańsk będzie największym miastem w Polsce. To efekt zmian przepisów
Fot. Dawid Łabno / unsplash.com
businessinsider.com.pl / tk

Od 2017 roku Polska dostosowuje swoje przepisy do Konwencji ONZ o prawie morza, która zakłada zmianę granic nadmorskich miejscowości. W wyniku tego Gdynia „zwiększyła się” już trzykrotnie, Gdańsk będzie największym miastem w Polsce, a Jastarnia w 95 proc. będzie składać się z morza.

Jak podaje portal businessinsider.com.pl powołujący się na next.gazeta.pl, Konwencja ONZ „Zakłada, że granice miejscowości mają sięgać do tzw. linii podstawowej morza terytorialnego”.

DEON.PL POLECA
Największe miasta w Polsce

W praktyce oznacza to, że Gdynia zwiększyła już swoje terytorium z niewiele ponad 135 km kw. w 2021 r do 391,605 km kw w 2022 roku. Tym samym to nadmorskie miasto stało się trzecim, po Warszawie i Krakowie, największym, pod względem terytorium, miastem w Polsce.

Wkrótce jednak Gdynia będzie zajmować w tym zestawieniu czwarte miejsce, ponieważ największym terytorialnie miastem w naszym kraju stanie się Gdańsk.

DEON.PL POLECA

Ciekawym przypadkiem jest Jastarnia, która w wyniku dostosowania się do Konwencji będzie składać się w 95 proc. z morza.

Źródło: businessinsider.com.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Rożek

Sekretne życie miejsc i ludzi

Ukryte skarby, śmiertelne zarazy, kontrowersyjne mariaże, fałszywi egzorcyści i brawurowe fortele – każdy krakowski zaułek skrywa jakiś sekret, za każdym rogiem czai się tajemnica. Tętniące życiem ulice i budynki Starego...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wkrótce Gdańsk będzie największym miastem w Polsce. To efekt zmian przepisów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.