Co Jezus powiedziałby o naszym pokoleniu? "Zatwardziali w sercu, nie przyjmują bożych darów"?

Co Jezus powiedziałby o naszym pokoleniu? "Zatwardziali w sercu, nie przyjmują bożych darów"?
Fot. Josh Applegate / Unsplash

Co Jezus powiedziałby o naszych czasach, o naszym pokoleniu? Czy tak bardzo różnimy się od Jemu współczesnych?

Ewangelia z dnia (20 września 2023)

Z Ewangelii wg św. Łukasza: 

«Z kim więc mam porównać ludzi tego pokolenia? Do kogo są podobni? Podobni są do dzieci, które przebywają na rynku i głośno przymawiają jedne drugim: "Przygrywaliśmy wam, a nie tańczyliście; biadaliśmy, a wyście nie płakali". Przyszedł bowiem Jan Chrzciciel: nie jadł chleba i nie pił wina; a wy mówicie: "Zły duch go opętał". Przyszedł Syn Człowieczy: je i pije; a wy mówicie: "Oto żarłok i pijak, przyjaciel celników i grzeszników". A jednak wszystkie dzieci mądrości przyznały jej słuszność». 

Komentarz do Ewangelii (Łk 7,31-35) 

Obraz: Jezus razem ze swoimi uczniami przebywa w Judei. Dokonuje znaków i czyni wiele cudów. Krążą różne opinie na Jego temat. Oczyma wyobraźni przyjrzę się tym kontrowersjom. Jakie odczucia budzą one we mnie? 

Myśl: Jezus wypowiada krytyczne słowa o tym pokoleniu. Nie przyjmuje ono Bożego działania. "Sprawiedliwi", czyli faryzeusze i uczeni w Piśmie uważają, że nie muszą przyjmować wezwania Jana Chrzciciela do nawrócenia i przemiany. Nie przyjmują też zaproszenia Jezusa na "ucztę mądrości". W ich mniemaniu są samowystarczalni. Natomiast grzesznicy i celnicy uznają swój grzech i odpowiadają na zaproszenie do nawrócenia. Stają się dziećmi mądrości, przyjaciółmi Oblubieńca i biesiadnikami na uczcie Królestwa. 

Emocja: „Do kogo są podobni [ludzie tego pokolenia]? Co Jezus powiedziałby o naszych czasach, o naszym pokoleniu? Czy tak bardzo różnimy się od Jemu współczesnych? Nie, jesteśmy zatwardziali w sercu, nie słuchamy Pana, nie przyjmujemy Jego darów. Jego krytyka mogłaby być skierowana także do nas. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę przyjmowania zaproszenia do nawrócenia i na ucztę z Panem. Podziękuję za dar Eucharystii, przeznaczonej dla "przyjaciół Oblubieńca".  Uczynię jakiś gest uszanowania i uwielbienia Boga. 

 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co Jezus powiedziałby o naszym pokoleniu? "Zatwardziali w sercu, nie przyjmują bożych darów"?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.