10 przejmujących cytatów ks. Jana Kaczkowskiego. O Bogu, drugim człowieku, miłości i życiu

10 przejmujących cytatów ks. Jana Kaczkowskiego. O Bogu, drugim człowieku, miłości i życiu
Fot. Damian Kramski /Wydawnictwo WAM
Deon.pl / tk

Ksiądz Jan Kaczkowski był niezwykłym człowiekiem. Charyzmatycznym kapłanem, który patrzył na drugiego człowieka, zwłaszcza chorego, z empatią, miłością. Dla wielu ludzi do dziś może być autorytetem. Publikujemy jego 10 cytatów zaczerpniętych z książki „Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość”.

1. "Mówię to z całą powagą: jeśli człowiek przyjmie Komunię Świętą z pełnym zrozumieniem tej sytuacji, nie jest możliwe, by pozostał taką samą osobą jak wcześniej".

2. "Nie wyobrażam sobie kapłaństwa bez celibatu. Nie dlatego, żebym miał za mało przestrzeni w sercu, by kogoś pokochać, ale dlatego, że celibat pozwala mi na bycie wyłącznie dla Niego w innych".

3. "Moje podejście do życia wywodzi się z chrześcijańskiego personalizmu, który wyraża się w przekonaniu, że żadną osobą nie wolno posłużyć się przedmiotowo".

DEON.PL POLECA

4. "Nigdy, choćbyśmy mieli wielką pokusę, nie możemy obiecywać rzeczy niemożliwych, ponieważ ludzie straciliby do nas zaufanie".

5. "O cud można się modlić, ale cudu nie należy się spodziewać. One nie dzieją się na zawołanie ani nie można ich na Panu Bogu wymusić".

6. "To, że ktoś jest ciężko chory jeszcze przed urodzeniem, nie odbiera mu prawa do życia".

7. "Wierzący ksiądz to ten, który żyje zgodnie z tym, co wyznaje i co głosi. To ten, który próbuje być prostolinijny w życiu i praktyce. To ksiądz, od którego bije duchowość, niewymuszona, niesztuczna, niecukierkowa. Wierzący ksiądz, pomimo własnych słabości, emanuje Panem Bogiem".

Ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka Ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka "Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość" (Wydawnictwo WAM)

8. "Nie wszystko trzeba forsować za wszelką cenę. Ważne są podstawowe wartości: dobroć, miłość, bliskość i poczucie sensu".

9. "Cierpienie, ból nie muszą uszlachetniać. Dopiero na końcu drogi widać, czy cierpienie zmienia".

10. "Nie da się uciec od myślenia o własnej śmierci, będąc śmiertelnie chorym. Zresztą ze śmierci trzeba żartować, bo gdyby śmierć była śmiertelnie poważna, toby nas zabiła".

 

Publikowane cytaty pochodzą z książki „Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość”

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka

Najbardziej lubiany polski ksiądz w rozmowie życia.

Ceniony za swój autentyzm, odwagę i szczerość. Podziwiany zarówno przez katolików, jak i niewierzących. Sam o sobie mówi, że jest onkocelebrytą, czyli człowiekiem znanym głównie z tego, że...

Skomentuj artykuł

10 przejmujących cytatów ks. Jana Kaczkowskiego. O Bogu, drugim człowieku, miłości i życiu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.