Adam Szustak OP: Co zrobić kiedy wszystko idzie nie tak?

Adam Szustak OP: Co zrobić kiedy wszystko idzie nie tak?
Fot. Langusta na palmie / YouTube.com
Langusta na palmie / YouTube.com / tk

- Na pewno wszyscy macie w swoim życiu takie momenty, kiedy coś się dzieje dobrego, fajnego, wszystko wam się układa. I nagle bez żadnego powodu wszystko zaczyna się sypać i jest niedobrze – mówi znany kaznodzieja Adam Szustak OP. Co zrobić w takich momentach?

- Chciałbym powiedzieć o dwóch zasadach, według których zawsze staram się żyć. Po pierwsze, zadaje sobie pytanie, czy ja mogę z daną sytuacją coś zrobić. Czy mogę zrobić coś, żeby ją poprawić i żeby było lepiej.

Nie narzekaj

- Trzeba się nauczyć godzić z rzeczami, których nie da się poprawić. My często mamy w sobie coś takiego, że jeżeli dzieje się coś niedobrego, to wiecznie żyjemy w narzekaniu: „Boże, dlaczego to się dzieje i nie może być inaczej?”. Kochani, takie jęczenie do niczego nie prowadzi. To trucie swojego serca – wyjaśnia dominikanin.

- Rozumiem te pytania, bo sam mam je w sobie. Ale należy zapytać samego siebie, czy ja mogę coś z tym zrobić. Jeżeli tak, to wtedy te pytania mają jakiś sens.

Pogódź się z trudną sytuacją

- Jeżeli z kolei są sytuacje, kiedy słusznie mówisz, że już nic więcej nie możesz zrobić, to wtedy przestań jęczeń, i powiedz sobie „jest jak jest”. Czasem sobie mówię: „Adaś, przyjrzyj się tej sytuacji. Co możesz z nią zrobić. I kiedy już więcej nic nie mogę uczynić, to przestaje wtedy jęczeć” – mówi Adam Szustak OP.

- Druga rzecz. W czasie trudności próbuję wchodzić w taki tryb, że skoro już jest jak jest, to do czego ta sytuacja mnie zaprasza lub co przy okazji niej mogę zrobić.

- Nie koncentruj się na tylko na tym nieszczęściu, ale potraktuj to, co się wydarzyło, jako okazję, którą Pan Bóg stwarza ci, żebyś mógł coś zrobić. Spróbuj wyciągnąć z jakiejś sytuacji jak najwięcej – tłumaczy znany kaznodzieja.

Źródło: Langusta na palmie / YouTube.com / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP, Marcin Jakimowicz

Przejdź kryzys z nadzieją

Czy rozczarowani postawą wielu ludzi Kościoła nadal jesteśmy w stanie funkcjonować w nim jak dotychczas? Jak w dzisiejszych czasach wytrwać w wierze i nie stracić nadziei? Co robić, gdy ze wspólnoty...

Skomentuj artykuł

Adam Szustak OP: Co zrobić kiedy wszystko idzie nie tak?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.