Chronić kobiecość, czy ją rozwijać? Siostra Małgorzata Lekan OP: Warto robić jedno i drugie

Chronić kobiecość, czy ją rozwijać? Siostra Małgorzata Lekan OP: Warto robić jedno i drugie
Fot. Archiwum siostry Małgorzaty Lekan OP
Małgorzata Lekan OP

"Wiedząc, kim jesteś, co oznacza twoja kobiecość i jak bezcenna jest twoja wrażliwość, będziesz je rozwijać, ożywiając w sobie siły i moc, które kobiecość i wrażliwość dają". Zobacz trzeci odcinek naszego wielkopostnego cyklu Q&A, w którym siostra Małgorzata Lekan OP odpowiada na pytania zadane przez czytelników DEON.pl.

"Jak chronić swoją kobiecość i wrażliwość? Jak dbać o nie w dzisiejszym świecie?" - pyta Katarzyna.

DEON.PL POLECA
- Jestem bardzo wdzięczna za to pytanie i myślę, że zadaje je sobie dzisiaj wiele kobiet - mówi siostra Małgorzata Lekan OP.

Chronić kobiecość, czy ją rozwijać?

Dominikanka zwraca uwagę, że odpowiedź na to pytanie wymaga postawienia innego, równie ważnego pytania: "Trzeba się chronić, czy może bardziej należałoby się rozwijać?".

- Myślę, że gdy przyjmuję postawę ochronną, może to oznaczać, że się lękam, mam w sobie coś, co jest bardzo delikatne, może słabe i to wymaga dodatkowej warstwy ochronnej. Z jednej strony jest to uzasadnione. Z drugiej strony wydaje mi się, że bardziej rozwojową postawą jest rozwijanie i wzmacnianie - wyjaśnia siostra Małgorzata Lekan OP.

Warto robić jedno i drugie

Dominikanka przywołuje przykład świętej Teresy z Ávili, która uważała, że w "ogrodzie duszy" można zarówno wyrywać chwasty, jak również pielęgnować kwiaty. - To dwojakie podejście do podobnego zagadnienia - mówi siostra Lekan i dodaje:

"Osobiście zachęcałabym, żeby robić jedno i drugie, ale może z większym naciskiem na rozwój. Bo wiedząc, kim jesteś, co oznacza twoja kobiecość i jak bezcenna jest twoja wrażliwość, będziesz je rozwijać, ożywiając w sobie siły i moc, które twoja kobiecość i wrażliwość dają. I nie będziesz musiała o nie się tak bardzo martwić, bo będziesz współpracować z tą siłą i energią, które mają kobiecość i wrażliwość. A z nimi przecież jest też Bóg i działanie Ducha Świętego".

W każdą środę Wielkiego Postu oddajemy głos siostrze Małgorzacie Lekan OP, autorce książki "Boska Ja", dominikance, której bliskie są tematy związane z wiarą, duchowością i samorozwojem. Siostra Małgorzata w wielkopostnym cyklu Q&A odpowie na nadesłane przez was pytania i poruszy takie tematy jak: zamadlanie problemów, milczenie Boga oraz szukanie równowagi między byciem dla innych a byciem dla siebie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Małgorzata Lekan OP

Bądź sobą w pełni!

Chcemy czuć się piękne, spełnione i bezpieczne w każdym aspekcie życia: w relacjach, w pracy, w kreowaniu siebie czy w przestrzeni wartości, które wyznajemy. Na swojej drodze spotykamy jednak wiele trudności....

Skomentuj artykuł

Chronić kobiecość, czy ją rozwijać? Siostra Małgorzata Lekan OP: Warto robić jedno i drugie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.