Co mamy robić, by upodabniać się do Boga?

Co mamy robić, by upodabniać się do Boga?
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)

Mamy trudność, by uznać roztropność rządcy. Najbardziej wolny jest ten, kto potrafi się dzielić.

Czytania na dziś: Łk 16,1-8

Z ewangelii wg św. Łukasza: Powiedział też do uczniów: «Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał go do siebie i rzekł mu: "Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządu, bo już nie będziesz mógł być rządcą". Na to rządca rzekł sam do siebie: Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię zarządu? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu. Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: "Ile jesteś winien mojemu panu?" Ten odpowiedział: "Sto beczek oliwy". On mu rzekł: "Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt". Następnie pytał drugiego: "A ty ile jesteś winien?" Ten odrzekł: "Sto korcy pszenicy". Mówi mu: "Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt". Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości.

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Obraz: W przypowieści o rządcy w majątku ‘bogatego człowieka’ przed naszymi oczyma staje przede wszystkim postać ‘nieuczciwego’ acz ‘roztropnego’ zarządcy. Posłucham tej historii. Przyjrzę się swoim skojarzeniom i odczuciom.

DEON.PL POLECA

Myśl: Przypowieść, którą Jezus przytacza, odpowiada na pytanie, co mamy robić, by stawać się tacy, jak On. Rzeczami można się posługiwać mądrze i głupio. To wpływa w konsekwencji na rozsądne, albo nie, ‘zarządzanie swoim życiem’. Rzeczami materialnymi trzeba posługiwać się zgodnie z ich przeznaczeniem, trzeba nimi odpowiednio ‘zarządzać’, bo są darem Boga. Nie możemy posługiwać się nimi egoistycznie. Wszelkie dobra materialne są darem Ojca w niebie i nie można ich zatrzymać dla siebie, trzeba się nimi dzielić z braćmi.

Emocja: Mentalność skąpca. Mamy trudność, by uznać ‘roztropność’ rządcy. Zły duch kusi nas do gromadzenia. Nie jesteśmy obojętni wobec dóbr, za bardzo chcemy na nich polegać. A tymczasem najbardziej wolny nie jest ten, kto zazdrośnie gromadzi i strzeże, ale ci, co potrafią się dzielić.

Wezwanie: Poproszę o łaskę wolności wobec dóbr tego świata. Podziękuję za wszystkie dary, jakimi mnie Bóg obdarza.
Po chwili zastanowienia, wyrażę jakoś wdzięczność za doświadczone dobro, które sobie uświadamiam.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Co mamy robić, by upodabniać się do Boga?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.