Co zrobić, aby być świętym? Trzeba całe życie przybliżać się do Boga, który jest dobry

Co zrobić, aby być świętym? Trzeba całe życie przybliżać się do Boga, który jest dobry
Fot. Canva

Jezus, inaczej niż świat, nazywa błogosławionymi tych, którzy wśród ludzi uważani są za nieszczęśników. Świat chołubi bogactwo, wpływ, sprawczość, ‘zaradność’ a odrzuca pokorę, ubóstwo i służbę. Słowa Jezusa są ‘wywrotowe’, bo odwracają świat znaczenia i wartości, jaki promują.

Słowo na dziś (Mt 5,1-12a) 

Z Ewangelii wg św. Mateusza: Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami:
«Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.  
Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni jesteście, gdy [ludzie] wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie.

Komentarz do Ewangelii (środa, 1 listopada 2023)

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę Jezusa, który ‘wychodzi’ na górę, ‘siada’, jak na piedestale czy mównicy, jest otoczony uczniami i naucza. Posłucham słów, które wypowiada. Przyjrzę się swoim wyobrażeniom i odczuciom.

Myśl: Jezus wypowiada Błogosławieństwa. To nie jest formuła błogosławienia. To mowa mądrościowa, która wytycza życiowy program. Ukazuje perspektywę niebieskiej nagrody. Jezus, inaczej niż świat, nazywa błogosławionymi tych, którzy wśród ludzi uważani są za nieszczęśników. Świat chołubi bogactwo, wpływ, sprawczość, ‘zaradność’ a odrzuca pokorę, ubóstwo i służbę. Słowa Jezusa są ‘wywrotowe’, bo odwracają świat znaczenia i wartości, jaki promują. Nie chodzi jednak o zewnętrzną skorupę. Nie brak, bieda, słabość są tu najważniejsze, ale ‘Boża sprawiedliwość’.

DEON.PL POLECA

Emocja: Przystąpili uczniowie. Jezus poucza wszystkich wokoło, ale w sposób szczególny zwraca się do uczniów. Całe nasze życie ma być ‘przystępowaniem do Niego’, przybliżaniem się, byciem coraz bardziej zażyłym. Jezus chce, abym był w tym ‘wewnętrznym kręgu’ Jego słuchaczy.

Wezwanie: Poproszę o łaskę stawania się ubogim w duchu, ufającym całkowicie Bogu. Podziękuję za to, że Jezus ubogi i pokorny, dał nam przykład, jak żyć błogosławieństwami. Od dzisiaj do 8 listopada mogę uzyskać odpust zupełny dla jakiejś bliskiej mi zmarłej osoby, w intencji której chciałbym go ofiarować, nawiedzając cmentarz i modląc się, choćby tylko w myśli.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maciej Biskup OP

Każde spotkanie z Jezusem jest wyjątkowe

„Ostatnia godzina” to czas, w którym Chrystus stopniowo zbliżał się do chwili swojej śmierci, czas odmierzany wskazówkami kolejnych dni Wielkiego Tygodnia. To również moment wyjątkowych spotkań i rozmów m.in....

Skomentuj artykuł

Co zrobić, aby być świętym? Trzeba całe życie przybliżać się do Boga, który jest dobry
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.