Co zrobić, gdy nie możesz szczerze porozmawiać z rodzicami? Ks. Pawlukiewicz odpowiada

Co zrobić, gdy nie możesz szczerze porozmawiać z rodzicami? Ks. Pawlukiewicz odpowiada
Fot. RTCK - rób to co kochasz / YouTube.com
YouTube.com / tk

W audiobooku "Katechizm poręczny" ks. Piotr Pawlukiewicz odpowiada na pytanie słuchaczki, jak sobie radzić w sytuacji, kiedy nigdy szczerze nie można porozmawiać z rodzicami, bo wszystko jest dla nich bzdurą, a priorytetem jest dobra ocena, czy wynik na studiach.

Co zrobić, gdy nie możesz szczerze porozmawiać z rodzicami?

- Kiedyś zauważyłem to w kapłaństwie. Przychodzą do mnie ludzie i mówią tak: "moja rodzina jest zła, mój mąż jest zły, moi rodzice są źli". Często odpowiadałem: "słuchaj, spróbuj zrobić tak i tak skoro cię tak źle traktują". A kiedyś przyszła mi myśl: "skąd wiem, że ona mówi prawdę? A może to ona źle traktuje rodziców? A może ona widzi tylko ze swojego punktu widzenia?". Gdyby przyszli ci rodzice, to by mi nagle tę sytuację przedstawili zupełnie odwrotnie – mówi ks. Piotr Pawlukiewicz.

DEON.PL POLECA

- Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Bardzo często, kiedy pracowałem w parafii, przychodziły żony alkoholików i mówiły: "mój mąż bije, pije, jest niedobry". Mąż oczywiście nie przychodził. Mówiłem: "niech się pani za niego modli, niech pani jakoś uważa". A potem sobie mówię: "skąd ja wiem, że to rzeczywiście ten mąż jest taki winny, a ona taka niewinna?". Może to wyglądać zupełnie inaczej.

- Dlatego ja się często boję, że jak ktoś mi godzinę opowiada o swojej rodzinie, to on ma swój punkt widzenia tak ostro zakorzeniony i zakotwiczony w jedną stronę, że naprawdę trudno jest to nieraz przekręcić - wyznaje kapłan.

- Jeśli rzeczywiście [czyjaś] rodzina jest taka toksyczna, to najpierw trzeba zrobić odtrucie organizmu. Ja sobie zdaję sprawę, że w jakimś małym M3, gdzieś na Chomiczówce, Ursynowie czy na Brudnie, w takiej toksycznej rodzinie można naprawdę zwariować i chodzić po ścianach. Być może przydałby się takim rodzicom psycholog. A jeśli jeszcze działa zły duch, jego się wyrzuca modlitwą i postem – zaznacza ks. Pawlukiewicz.

Posłuchaj wypowiedzi ks. Piotra Pawlukiewicza

Źródło: YouTube.com / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Stoparczyk

Niezwykły talent, wyrazista postać. Kim był, że każdy chciał się z nim zaprzyjaźnić?

Brał wszystko na dystans – może z wyjątkiem studiów aktorskich, do których pchała go potężna siła artystycznego powołania. Grał postaci zadumane jak...

Skomentuj artykuł

Co zrobić, gdy nie możesz szczerze porozmawiać z rodzicami? Ks. Pawlukiewicz odpowiada
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.