Cud uzdrowienia przez Jezusa dokonuje się ze względu na wiarę
Spotkanie Jezusa z kobietą kananejską jest pełne symboliki. Odbywa się na pograniczu ziemi pogan i Izraela, kobieta i dziecko miały wtedy małe znaczenie społeczne, cud uzdrowienia został wyproszony, inicjatywa nie wyszła od Jezusa.
Czytania dnia: Jr 31,1-7; Mt 15,21-28
Z Ewangelii wg św. Mateusza:
Potem Jezus odszedł stamtąd i podążył w stronę Tyru i Sydonu. A oto kobieta kananejska, wyszedłszy z tamtych okolic, wołała: «Ulituj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Moja córka jest ciężko dręczona przez złego ducha». Lecz On nie odezwał się do niej ani słowem. Na to podeszli Jego uczniowie i prosili Go: «Odpraw ją, bo krzyczy za nami!» Lecz On odpowiedział: «Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela». A ona przyszła, upadła przed Nim i prosiła: «Panie, dopomóż mi!» On jednak odparł: «Niedobrze jest zabrać chleb dzieciom a rzucić psom». A ona odrzekła: «Tak, Panie, lecz i szczenięta jedzą z okruszyn, które spadają ze stołów ich panów». Wtedy Jezus jej odpowiedział: «O niewiasto wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz!» Od tej chwili jej córka była zdrowa.
Komentarz do Ewangelii:
Obraz: To spotkanie Jezusa z kobietą kananejską pełne jest symboliki. Odbywa się na pograniczu ziemi pogan i Izraela, kobieta i dziecko miały wtedy małe znaczenie społeczne, cud uzdrowienia został wyproszony, inicjatywa nie wyszła od Jezusa. Przyjrzę się tym skojarzeniom, które bardziej przyciągną moją uwagę.
Myśl: Cud uzdrowienia dręczonej przez złego ducha córki kobiety kananejskiej nie był inicjatywą Jezusa. Odbywa się na granicy z całą symboliką tej sytuacji. Nie był z inicjatywy Jezusa, a nawet sposób, w jaki On traktuje zatroskaną kobietę budzi zdziwienie. Ignoruje ją, a słowa o szczeniętach przez wielu, zwłaszcza dzisiaj, są odczytywane jako obraźliwe. Ale nie przez kobietę. Cud uzdrowienia dokonuje się ze względu na wiarę kobiety. Jezus mówi o niej z podziwem. Jakże inna jest postawa kobiety w stosunku do małej wiary uczniów.
Emocja: Co sprawia, że Jezus zmienia plany? Jest kilka sytuacji w Ewangeliach, gdzie Pan robi coś, co obrazuje ten proces. Nie jest to krzyk (złe duchy), nachalność (faryzeusze pod krzyżem), ciekawość (król Herod czy Piłat). Tym, co zmienia plany Jezusa jest wiara i bezinteresowne miłosierdzie wobec innych.
Wezwanie: Poproszę o łaskę dostrzegania własnej niegodności i braków. Podziękuję za łaskę wiary i dar Eucharystii, pomimo braku zasług i słabości.
Uczynię jakiś gest uszanowania i uwielbienia.
Skomentuj artykuł