Cztery rzeczy, za które w Wielki Piątek możesz uzyskać odpust zupełny

Cztery rzeczy, za które w Wielki Piątek możesz uzyskać odpust zupełny
Fot. Wavebreak Media LTD / Depositphotos.com
DEON.pl / mł

Jak uzyskać odpust zupełny w Wielki Piątek? Kościół podpowiada cztery rzeczy, które możemy zrobić w tym wyjątkowym dniu, by otrzymać odpuszczenie kar czyśćcowych dla siebie lub bliskich zmarłych.

W Wielki Piątek otwiera się jeszcze szerzej skarbiec Bożego miłosierdzia. Bóg chce, by wszyscy byli zbawieni: dlatego daje nam mnóstwo możliwości, żeby ułatwić nam drogę do nieba. Jednym z tych "bożych ułatwień" są odpusty. W Wielki Piątek Jezus rozdaje je bardzo hojnie!

Jak uzyskać odpust zupełny w Wielki Piątek?

Na liście czynności, które sprawiają, że zostaje nam dana łaska odpustu zupełnego, znajdujemy aż cztery, które wykonane w Wielki Piątek pod zwykłymi warunkami uwolnią nas albo naszych zmarłych bliskich od cierpienia w czyśćcu. Jakie to czynności?

1. Pobożne uczestnictwo w adoracji krzyża podczas liturgii w Wielki Piątek.

DEON.PL POLECA

2. Odmówienie modlitwy: "Oto ja, o dobry i najsłodszy Jezu..." - po komunii św. przed obrazem Jezusa Chrystusa w każdy piątek Wielkiego Postu i w Wielki Piątek.

3. Odprawienie Drogi Krzyżowej. Tutaj ważne jest, by odprawić ją przed stacjami drogi krzyżowej, która ma 14 stacji, by naprawdę rozważać mękę i śmierć Jezusa i przechodzić od jednej stacji do drugiej (chyba, że podczas publicznego odprawiania zwyczajowo przechodzi jedynie prowadzący z asystą). Jeśli ktoś nie jest w stanie dotrzeć w miejsce, gdzie są stacje drogi krzyżowej, bo jest np. chory lub niesamodzielny, może w zamian przez pół godziny pobożnie czytać i rozważać o męce i śmierci Chrystusa. 

4. Uczestnictwo w nabożeństwie Gorzkich żalów jeden raz w okresie Wielkiego Postu w jakimkolwiek kościele na terenie Polski (jeśli wcześniej w czasie Wielkiego Postu nie przyjęliśmy już łaski tego odpustu).

Czym jest odpust zupełny? 

Czym jest odpust zupełny? Nie ma nic wspólnego z kupowaniem sobie rozgrzeszenia, jak wciąż głoszą niektóre miejsko-kościelne legendy. To teologicznie uzasadniona duchowa praktyka, pokazująca ogrom Bożego miłosierdzia. Odpust zupełny to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych, które powinien ponieść za swoje grzechy, odpuszczone już podczas spowiedzi. Potocznie mówiąc - odpust to łaska, która pozwala "wyzerować" swój czyśćcowy rachunek, czyli kary, którymi będziemy oczyszczani przed wejściem do nieba. Odpust może być zupełny - czyli wymazujący wszystkie kary, lub cząstkowy, czyli uwalniający nas z ich części.

Odpust można go uzyskać dla siebie i w ten sposób uniknąć kar czyśćcowych - lub ofiarować go za zmarłą osobę i w ten sposób sprawić, że z czyśćca trafi prosto do nieba.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Dariusz Raś

Tytułowe trzy kolory to próba objaśnienia wydarzeń Triduum Sacrum w sposób zostawiający miejsce na osobistą refleksję i przemyślenia, które podobnie jak barwy mogą przybierać różne odcienie. Bo choć barwa jest zjawiskiem fizycznym – wrażeniem wzrokowym...

Skomentuj artykuł

Cztery rzeczy, za które w Wielki Piątek możesz uzyskać odpust zupełny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.