Czy gdy cierpi ktoś bliski, jedyne, co pozostaje, to milczeć i być?

Czy gdy cierpi ktoś bliski, jedyne, co pozostaje, to milczeć i być?
Fot. Kacso Sandor / Depositphotos.com

Scena opisywana przez ewangelistę Jana jest krótka, zwięzła. Język jest trzeźwy i niezbędny, nie zdradza emocji. Ten widok porusza umysł i wolę, dotyka serca i podpowiada, co robić w cierpieniu.

Z Ewangelii wg św. Jana:

A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

Obraz: Uczestniczymy w ostatnich chwilach ziemskiego życia Jezusa. W wyobraźni stanę razem z Maryją, umiłowanym uczniem i kobietami pod krzyżem Pana. Pozwolę, aby ten widok dotykał mojego serca, poruszał umysł i wolę. Chcę być i trwać.

Myśl: Scena opisywana przez ewangelistę Jana jest krótka, zwięzła. Język jest ‘trzeźwy i niezbędny, nie zdradza emocji’. Okoliczności są jednak tak wielkie, że jedyne, co pozostaje to milczeć i patrzeć. Każda opisywana tu postać jest "figurą typiczną", w której słuchacz-widz może się rozpoznać. Posłucham słów, które Jezus do mnie kieruje (oto Matka twoja), powierzając mi Maryję i oddając mnie w Jej opiekę (oto syn Twój).

Emocja: „Wykonało się!” Ostatnie chwile życia Jezusa na ziemi wypełnione są tym pragnieniem, aby wszystko dokonało się tak, jak Ojciec chciał. I to jest też pragnienie, które powinno mi towarzyszyć w tej chwili.

Wezwanie: Poproszę o łaskę  "przyjęcia Matki", o wierność w powołaniu. Podziękuję za obecność i wsparcie Maryi

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Grzegorz Ryś

Słowo, które ma moc zmienić Twoje życie.

Ta książka może towarzyszyć Ci każdego dnia. Sięgnij po nią, gdy zauważysz, że tempo spraw i obowiązków zasłania Ci to, co naprawdę ważne.

Biskup Grzegorz Ryś, jak mało...

Skomentuj artykuł

Czy gdy cierpi ktoś bliski, jedyne, co pozostaje, to milczeć i być?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.