Czy koronawirus pomoże nam bardziej kochać?

Czy koronawirus pomoże nam bardziej kochać?
(fot. depositphotos.com)

- Koronawirus zaburza nam życie, bo zaczyna wchodzić w konflikt z codziennymi praktykami miłości. Teraz one mogą stać się zagrożeniem dla życia. Mogą zamienić się w praktykę śmierci - mówi Wojciech Werhun SJ.

Publikujemy film jezuity, który jest jedną z części rekolekcji w życiu codziennym "W głąb i z powrotem" opartych na ćwiczeniach duchowych św. Ignacego z Loyoli.

Przeciwieństwem do kochania jest lęk

Na początku podkreśla, że prawdziwą istotą życia chrześcijańskiego są trzy relacje: z Bogiem, drugim człowiekiem i z sobą samym. Mówi: "kochać można zawsze bardziej". Podkreśla, że to, co niszczy miłość to lęk. Jak zatem wybierać miłość zamiast lęku? Co zrobić, żeby to ona wyznaczała kierunek mojemu życiu? 

Wyróżnia trzy rodzaje lęku, które nam towarzyszą: wobec Boga, wobec drugiego człowieka i wobec samego siebie.

Boję się tego, jakim jestem

Jezuita wymienia kilka barier myślowych, które nie pozwalają nam przyjść do Boga. Często widzimy Go jako: policjanta; Tego, który każe lub surowego sędzię. Mówi: "to znaczy, że ja nie mogę Bogu ufać, bo to ktoś, kto mnie skrzywdzi, kto mnie ocenia, kto mnie krytykuje". 

Lęk wobec siebie sprowadza się do poczucia, że coś jest ze mną nie tak, powinno być inaczej, powinienem się naprawić, zmienić. Pyta: czy umiemy siebie kochać? Czy umiemy zadbać o nasze granice? Czy umiemy powiedzieć nie? Na koniec opisuje, jak wygląda lęk przed drugim człowiekiem. Mówi, że boimy się, że coś nam zabierze, że jest dla nas zagrożeniem. "Wolność drugiego człowieka stwarza zagrożenie dla mnie".

Zachęca do przyjrzenia się temu, jak na nasze życie wpływa niepokój i jak rozpoznać, czy pochodzi on od złego. 

Postarajmy się, żeby ten horror wreszcie minął

Odnosi się także do obecnej sytuacji pandemii. Jak wyrażać miłość w tak trudnym czasie? Jak pogodzić się z tym, że dotychczasowe działania mogą być zagrożeniem dla życia? Podkreśla, że obecnie podejmujemy wybory bardziej radykalne i trudne. Mówi: "z miłości do drugiego człowieka stawiamy mu granicę".

Posłuchaj całej konferencji:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Werhun SJ
27,93 zł
39,90 zł

Wejdź w fascynujący świat modlitwy. Daj się prowadzić wyobraźni. Spotkaj Boga i wróć z Nim do swojej codzienności

Książka W głąb i z powrotem to pełen przygód program rozwoju duchowego, który pomoże ci spotkać Boga...

Skomentuj artykuł

Czy koronawirus pomoże nam bardziej kochać?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.