Czy w Niebie małżeństwa nadal będą ważne? Co się dzieje, gdy umiera żona lub mąż?

Czy w Niebie małżeństwa nadal będą ważne? Co się dzieje, gdy umiera żona lub mąż?
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
ncregister.com / mchr / kw

Miłość małżeńska objawia się przede wszystkim w ukierunkowaniu na dobro partnera. Mówiąc "kocham Cię" myślimy - jesteś najważniejszą osobą w moim życiu i chcę dla Ciebie jak najlepiej. Zatem co się dzieje, w momencie, gdy małżonek umiera? Czy wtedy znika sens kochania?

Podczas przysięgi małżeńskiej są wypowiadane słowa: i nie opuszczę Cię aż do śmierci. To świadczy o tym, że kończy się ono w tym życiu. Wtedy ostatni z celów małżeństwa zostaje wypełniony. Jednak to nie świadczy o tym, że miłość dwóch osób się kończy!

Małżeństwo jest dla wielu ludzi powołaniem, to w nim odnajdują pełnię szczęścia, na nowo uczą się dostrzegać piękno w detalach świata. Można stwierdzić, że małżeństwo to szkoła miłości. Z biegiem lat wiemy, w jaki sposób okazywać miłość swoim drugim połówką, lecz w trakcie konfliktu, czy w ostatnich chwilach życia zdajemy z niej egzamin.

Powszechnie wiadomo, że Bóg jest Miłością. To oznacza, że w Niebie zostaniemy nią napełnieni do tego stopnia, że będziemy jej częścią. Niebo jest uznawane za krainę wiecznego szczęścia, można wnioskować, że nie będzie tam bólu, nędzy, czy smutku. Będziemy tam żyć niczym Aniołowie. Mistycy, którzy zostali uznani przez Kościół, twierdzą iż aniołowie żyją przyjaźnią, czyli duchową miłością i bliskością wzajemną w obecności Boga. To jest coś, czego nie jesteśmy w stanie pojąć.

Święty Tomasz z Akwinu mówił, że miłość innych w Niebie wynika z doskonałej miłości do Boga.

Przez to wiemy, że nasze powołanie ma nie tylko uczyć nas miłości do drugiego człowieka, ale w niej odkrywać miłość do Boga. W Niebie będziemy w przyjaźni ze wszystkimi, łącznie z tymi, którzy otrzymali sakrament małżeństwa. Życie tych osób opierało się na dążeniu do doskonałego Szczęścia i dlatego też tam się znaleźli.

Święty Jan Chryzostom w swoim liście napisał, że w Niebie znajdziemy inne, znacznie lepsze zjednoczenie w Bogu, niż w małżeństwie. Ponieważ małżeństwo to tylko cielesny rodzaj współżycia, a w Niebie będzie zjednoczenie duszy z jeszcze doskonalszą duszą.

Chociaż więc małżeństwo kończy się na tym świecie, jego kontynuacja jest możliwa w Niebie. To w nim pary połączone z Bogiem na ziemi doświadczą tak mocno jak tylko się da nierozerwalności miłości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Bolewski SJ
14,92 zł
19,90 zł

Jeśli troszczysz się i niepokoisz o wiele, pamiętaj, że potrzeba tylko Jednego

Modlitwa imieniem Jezus jest odpowiedzią na głód duchowy XXI wieku. Znana od wieków w tradycji chrześcijańskiego Wschodu, zyskuje coraz większą popularność także na Zachodzie....

Skomentuj artykuł

Czy w Niebie małżeństwa nadal będą ważne? Co się dzieje, gdy umiera żona lub mąż?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.