Dajcie im spokój! – formalizm prawa a jego duch

Dajcie im spokój! – formalizm prawa a jego duch
Depositphotos.com (150027178)

Wspólnota zamiast wyzwalać, może krępować. Jezus stawia przed uczniami wielkie wymaganie. Mówi ‘ani jedna jota, kreska, nie zmieni się w prawie’, a jednocześnie usprawiedliwia uczniów, kiedy zrywają kłosy. Przepisy mają służyć zachowaniu ducha i dobru wierzących (zaspokoić głód i wypełnić wolę Boga). Inaczej stają się formalizmem i nadużyciem.

Słowo do ewangelii na dzisiaj (Łk 6,1-5):

Z ewangelii wg św. Łukasza: W pewien szabat przechodził wśród zbóż, a uczniowie zrywali kłosy i wykruszając je rękami, jedli. Na to niektórzy z faryzeuszów mówili: «Czemu czynicie to, czego nie wolno czynić w szabat?» Wtedy Jezus rzekł im w odpowiedzi: «Nawet tegoście nie czytali, co uczynił Dawid, gdy był głodny on i jego ludzie? Jak wszedł do domu Bożego i wziąwszy chleby pokładne, sam jadł i dał swoim ludziom? Chociaż samym tylko kapłanom wolno je spożywać». I dodał: «Syn Człowieczy jest panem szabatu».

Komentarz do ewangelii na dziś (9 września 2023 r.):

Obraz: Towarzyszymy Jezusowi i uczniom przechodzącym wśród łanów dojrzałego zboża. Faryzeusze krytykują ich nie za ‘przywłaszczenie’ cudzego mienia czy samo jedzenie, ale za naruszenie spoczynku dnia świętego.
Myśl: Dyskusja Jezusa z faryzeuszami skupia się na drażliwej kwestii przestrzegania ‘zaleceń szabatu’. Napięcie między formalnym wypełnieniem przepisów i norm prawa a zachowaniem jego ducha jest stale obecne w naszym doświadczeniu religijnym. Prawo i jego przepisy nie są celem samym w sobie. Mają służyć formacji do prawdziwej dojrzałości, do wolności ‘dzieci Bożych’. Nadmierne przywiązanie do przepisów, zbytni formalizm we wprowadzaniu ich w życie to postawa ‘pseudo-wolności’, która nie jest darem od ‘Pana szabatu’, ale pokusą od złego ducha, który nas koncentruje na sobie i zamyka w plątaninie formalizmu.
Emocja: Wspólnota zamiast wyzwalać, może krępować. Jezus stawia przed uczniami wielkie wymaganie. Mówi ‘ani jedna jota, kreska, nie zmieni się w prawie’, a jednocześnie usprawiedliwia uczniów, kiedy zrywają kłosy. Przepisy mają służyć zachowaniu ducha i dobru wierzących (zaspokoić głód i wypełnić wolę Boga). Inaczej stają się formalizmem i nadużyciem.
Wezwanie: Poproszę o łaskę pragnienia Boga i Jego wolności, a nie zalęknionego formalizmu. Podziękuję za wolność, jaką mi daje Pan w relacji do Boga.
Postaram się oddać w opiekę Matki, mówiąc: „Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać. Panno Chwalebna i Błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj. Amen.”

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Luis Antonio G. Tagle, Lorenzo Fazzini, Gerolamo Fazzini

Czego potrzebuje Kościół, by sprostać wyzwaniom nowoczesności

Przyjaciele mówią na niego „Chito”. Tym zdrobnieniem posługuje się na swoim koncie na Twitterze. Nie zmieniła tego nawet nominacja kardynalska w 2012 r. 

Luis Antonio Tagle wyróżnia...

Skomentuj artykuł

Dajcie im spokój! – formalizm prawa a jego duch
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.