Dlaczego Jezus pozwolił przebić swoje serce podczas ukrzyżowania?

Dlaczego Jezus pozwolił przebić swoje serce podczas ukrzyżowania?
Witraż przedstawiający Najświętsze Serce Jezusa. Fot. Depositphotos.com
aciprensa.com / mł

Dlaczego Jezus pozwolił przebić swoje serce podczas ukrzyżowania? Objawił tę tajemnicę św. Katarzynie ze Sieny.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa to dzień, w którym Kościół skupia się na tajemnicy Jego otwartego dla wszystkich serca. Scenę przebicia włócznią serca Jezusa znamy z Ewangelii św. Jana, ale sam Jezus na prośbę włoskiej mistyczki i stygmatyczki, Katarzyny ze Sieny, wyjaśnił jej, dlaczego pozwolił przebić swoje serce włócznią.  

"Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz gdy podeszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. (...) Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: Kość jego nie będzie złamana. I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebili" - czytamy w 19 rozdziale Ewangelii (J 19, 32-37) 

Według zapisków, którymi dysponuje Kościół, św. Katarzyna poprosiła Jezusa, by wyjaśnił, dlaczego Jego bok został otwarty, a serce przebite, gdy był już martwy na krzyżu. "Dlaczego pozwoliłeś, aby Twoje Serce zostało tak zranione i zmuszone do otwarcia?" - pytała mistyczka, która w wizjach regularnie spotykała się z Jezusem i prowadziła z Nim rozmowy. 

Jezus, który darzył Katarzynę wielką miłością i nazywał swoją córką, nie odmówił jej odpowiedzi. Nie wyjaśnił jej jednak wszystkich powodów, ale podał jeden, najważniejszy.

"Moja miłość jest nieskończona, a z powodu cierpienia nie mogłem pokazać ci, jak bardzo cię kocham. Dlatego chciałem odsłonić tajemnicę mojego serca, aby wszyscy ludzie mogli zobaczyć je otwarte, abyście zrozumieli, że kocham was o wiele bardziej, niż możecie w to wierzyć, patrząc na moje cierpienie na krzyżu, które przecież miało swój koniec" - miał wyjaśnić Jezus świętej mistyczce. 

aciprensa.com / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tadeusz Chromik SJ

Litania do Serca Pana Jezusa streszcza opasłe teologiczne tomy. Opierając się na Słowie Bożym i Tradycji Kościoła, pozwala lepiej poznać tajemnicę miłości Chrystusa - Boga i człowieka. Niejedna osoba, odmawiając tę modlitwę, doszła do świętości.

...

Skomentuj artykuł

Dlaczego Jezus pozwolił przebić swoje serce podczas ukrzyżowania?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.