Wyobraźmy sobie taką sytuację: idziemy sobie niedzielnego popołudnia przez park, nagle ktoś nas zaczepia i mówi "kim ty właściwie jesteś?". Zmieszani zastanawiamy się, czy powiedzieć prawdę, czy uniknąć odpowiedzi. Co zrobić, jeśli nie mamy pomysłu na odpowiedź? Najlepiej pokazać to, kim jesteśmy, za pomocą symboli. Oto kilka z nich.
1. Krzyżyk lub medalik
To, co mamy na szyi lub na nadgarstku, od razu rzuca się nam w oczy. Przy pierwszym spotkaniu z nieznajomą osobą zauważamy, że jej biżuteria niesie ze sobą odpowiednie przesłanie. Tak samo jest z krzyżykiem lub medalikiem. To, co mamy na sobie, może wiele powiedzieć o naszej osobowości, zainteresowaniach czy wyznaniu.
2. Pismo Święte
W kawałach o kobietach często przewija się temat ich torebki. Można tam znaleźć praktycznie wszystko. Od kilkunastu lat można kupić małe wydanie Pisma Świętego lub samej Ewangelii. Ta mała książeczka bez problemu mieści się w dłoni i nie waży zbyt wiele. Warto się zaopatrzyć w takie wydanie. Jeśli nie dysponujemy taką możliwością, możemy pobrać aplikację Pisma Świętego na nasz telefon. Dzięki temu będziemy mieli stały dostęp do czytań z danego dnia i modlitw, których nie znamy na pamięć.
3. Różaniec
Jedziemy do pracy, nie chcemy słuchać ani muzyki, ani wiadomości, obok nas nie siedzi nikt znajomy. Co wtedy zrobić? Najlepiej wyciągnąć różaniec i zacząć się na nim modlić. Nie bójmy się wyciągnąć różańca z kieszeni. To jest nasze świadectwo, być może ktoś to zauważy i sam zacznie tak robić.
4. Uśmiech
Nie ma nic gorszego niż katolik, który jest wiecznie z czegoś niezadowolony. Nauczmy się szczerze uśmiechać do drugiej osoby. Przechodząc obok nieznajomego, podarujmy mu uśmiech. W świecie perfekcjonizmu i zapracowania nieustannie brakuje nam prostoty.
5. Coś do jedzenia
Odnosząc się do piątego przykazania, nie możemy zaniedbywać naszego ciała. Ono jest świątynią Boga. Dbajmy o nie, nie odchudzajmy się na siłę i odwrotnie - nie obżerajmy się. Widząc bezdomnego, dajmy mu coś do zjedzenia; nieważne, czy to będzie bułka, czy nasz ulubiony baton. Ten mały gest może wiele zdziałać.
6. Leki
Podobnie jak w poprzednim punkcie - odwołujemy się do piątego przykazania. Jeśli wiemy, że na coś chorujemy, zawsze musimy mieć leki przy sobie. Jest to nie tylko przez wzgląd na nas samych, ale również z miłości do naszych bliskich. Nikt z naszych przyjaciół nie chciałby, byśmy przez swoje zaniedbanie trafili do szpitala...
7. Pieniądze
Wychodząc na miasto, nie możemy być do końca pewni, że pieniądze nie będą nam potrzebne. Dlatego warto mieć przy sobie parę groszy. Nigdy nie wiemy, czy na swojej drodze nie spotkamy kogoś, kto potrzebuje naszej pomocy materialnej. Poprzez bezinteresowny czyn wykonamy piękny uczynek miłosierdzia. Oczywiście, jeśli pieniędzy nie oddamy komuś ani ich nie wydamy, to stan konta nam się nie zmieni.
8. Kartka i długopis
Znasz to uczucie, gdy do głowy przychodzi Ci pomysł, jesteś przeszczęśliwy, że w końcu wpadłeś na rozwiązanie swojego problemu... pyk! I już go nie ma. Następnie doznajemy rozczarowania i poświęcamy jeszcze więcej czasu na przypomnienie sobie tej kwestii. Dobrym sposobem na zapominanie jest zapisanie sobie pomysłów od razu. Nie muszą być to składne zdania, ważne, byśmy widzieli w nich sens.
9. Numer do bliskiej osoby
Utrzymywanie stosunków przyjacielskich jest bardzo ważne. Przyjaciel to ktoś, kto zawsze jest przy nas, niezależnie od sukcesów i upadków. To pierwsza osoba, która dowiaduje się o nowinach z naszego życia, dlatego w wolnej chwili warto zadzwonić do przyjaciela i umówić się na spotkanie.
10. Zegarek
Nikt z nas nie lubi spóźnialskich. Szanujmy czas innych tak samo jak swój. Bądźmy punktualni, między innymi przez to wyrażamy szacunek do drugiej osoby. Dobry katolik ma też czas na realizację swoich talentów. Potrafi umiejętnie zarządzać czasem, dzięki temu w jego życiu jest chwila na odpoczynek, pracę i realizację swoich celów.
Owszem, wymienione rzeczy to tylko symbole, najważniejsze jest to, co mamy w sercu. To ono świadczy o tym, jakimi jesteśmy ludźmi. Dbajmy więc o nie, by nie zatracić największego daru od Boga, jakim jest życie.
Skomentuj artykuł