3 rzeczy, dla których warto tracić czas

3 rzeczy, dla których warto tracić czas
(fot. shutterstock.com)
Julia Płaneta

"Nie mam czasu. Bardzo chętnie spotkałabym się z tobą, ale nie dzisiaj. Przełóżmy to na następny tydzień. Będziemy w kontakcie i jeszcze dokładnie się umówimy". Ciągle wydaje nam się, że mamy za mało czasu. Nieustannie czegoś brakuje.

Równocześnie mnóstwo godzin tracimy, siedząc przed komputerem lub wpatrując się w ekran telefonu. Warto tracić czas. Zasadnicze pytanie brzmi: jak to robić?

Kiedy o tym myślimy, jesteśmy przerażeni, ponieważ nie chcemy być czegoś pozbawieni. Tymczasem utratę można rozumieć jako dawanie, bycie dla kogoś. Wszystko zależy od zmiany myślenia.

 Oto jednak 3 rzeczy, dla których zawsze warto znaleźć czas. I go "stracić":

DEON.PL POLECA

1. Relacje

Warto tracić czas dla drugiego człowieka. Na spotkania, rozmowy, długie wieczory przy herbacie. Warto odłożyć telefon i po prostu z kimś posiedzieć, nauczyć się być zarówno z kimś, jak i dla kogoś. Opiekowaliście się kiedyś chorym? Odwiedzaliście najbliższych w szpitalu? Jeśli tak, to dobrze wiecie, że taka pomoc może być wymagająca, czasochłonna, nieraz przerastająca.

Jednak kiedy spojrzy się na to po pewnym czasie, ten okres nie wydaje się być stracony. Jak wiele możemy się nauczyć w relacji do drugiego człowieka. Jak wiele może dać tak pozornie zatrzymany czas. Przecież miłość objawia się w najprostszych gestach - w posprzątaniu, zrobieniu herbaty, obiadu czy zakupów.

2. Cisza i spokój

Codziennie załatwiamy niezliczoną ilość spraw. Mamy listę mniej lub bardziej pilnych rzeczy do wykonania. Przytłacza nas ogrom obowiązków. Na dodatek wydaje się, że wszystko trzeba zrobić akurat dzisiaj, że wszystko trzeba zmieścić w ramach jednej doby. Bardzo często jest to niewykonalne, co doprowadza nas do frustracji i irytacji.

Możemy zadziałać na przekór i każdego dnia poszukać chwili przeznaczonej na zupełne wyciszenie i odnalezienie spokoju. Wyobrażacie sobie przez pół godziny nic nie robić? Wyłączyć komputer, odłożyć telefon, odsunąć wszelkie książki. Przez krótką chwilę niczym się nie zajmować. Tylko po co to robić? Żeby dać sobie czas i przestrzeń na usłyszenie siebie, na zastanowienie się nad całym dniem, nad tym, co, jak i dlaczego robimy. Nad swoimi relacjami. Żeby zobaczyć, jakie myśli chodzą nam po głowie. Możemy też w tym celu pójść na krótki spacer.

3. Modlitwa i Bóg

Warto "tracić" czas dla Boga. Możemy to robić na wiele sposobów: podczas modlitwy, Mszy Świętej, uwielbienia, rekolekcji, pomagania potrzebującym. Czasami jest tak, że jedyne, co potrafimy Mu ofiarować, to czas. Nie umiemy zebrać myśli, nie widzimy sensu w kolejnej niedzielnej Mszy, nie mamy motywacji do codziennej modlitwy.

Jeżeli dopadają nas takie myśli, możemy Mu po prostu dać czas, czyli coś, czego nam brakuje - coś ważnego, cennego, czym możemy dysponować.

Kiedy damy Mu czas, On nie pozostanie obojętny. Pan Bóg mówi w ciszy - właśnie wtedy, kiedy na chwilę oderwiemy się od codziennych obowiązków. On też potrzebuje czasu, żeby w nas działać, żeby coś nam powiedzieć, żeby uczestniczyć w naszym życiu. Tak jak dajemy czas najbliższym osobom, dajmy również Jemu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

3 rzeczy, dla których warto tracić czas
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.