Nie oszukujmy się, większość z nas nie cierpi porannego wstawania. Kawa, obowiązki, szybkie śniadanie, stres, korki na ulicach. Co katolik powinien zrobić w tym najbardziej "gorącym" okresie dnia?
Z pewnością twój "katolicki" poranek nie różni się bardzo od poranków ludzi na całym świecie. Możesz jednak wykonać kilka prostych czynności, które sprawią, że stanie się łatwiejszą i bardziej inspirującą częścią dnia.
1. Modlitwa jest najważniejsza - choć o poranku zwykle spieszysz się ze wszystkim, znajdź dosłownie 5 minut, które poświecisz na modlitwę. Wybierz swoją ulubioną formę: różaniec, krótkie rozważanie Pisma Świętego (patrz punkt 4), modlitwa spontaniczna, własnymi słowami. Ważne, żeby zacząć dzień od rozmowy z Tym, od którego wszystko otrzymujesz. Podziękuj Mu za to.
2. Pomyśl o tym, co masz i co dostałeś - podziękowanie Bogu za to co się ma, to bardzo dobry sposób na zachłanność, perfekcjonizm i koncentrowanie swojej uwagi wyłącznie na sobie. Dzięki temu możesz spokojnie rozpocząć dzień, mimo tego, że wiąże się on z licznymi obowiązkami, stresem i nieprzyjemnościami wynikającymi z niedotrzymaniem kolejnych terminów. Wdzięczność "spuszcza powietrze" z nas samych i sprawia, że codzienne problemy nie mają już rangi życiowych dramatów, ale wchodzą na własne miejsce. Podziękuj za zdrowie, jedzenie, czyste powietrze, najbliższych, spokój i poproś za tych, którzy nie otrzymali ich dzisiejszego ranka. Takie myślenie bardzo porządkuje sprawy.
3. Przeanalizuj plan dnia, jaki przygotowałeś - poprzedniego dnia wieczorem zapisz na kartce cele, które chcesz dzisiaj zrealizować. Nie muszą to być wielkie postanowienia, ale proste czynności, które chcesz wykonać w ciągu dnia. Podziel kartkę na zadania do wykonania w pracy i w domu. Wypisz nie więcej niż pięć i staraj się wypełnić wszystkie. Poranek to dobry czas, by jeszcze raz spojrzeć na przygotowaną listę i przeanalizować kolejność, w jakiej najlepiej wykonać zadania. Planowanie to dobra metoda, która pozwala na bardziej produktywną pracę i porządek w życiu; wyrabia także nawyk "małych kroków", dzięki któremu większe zadania rozbijamy na mniejsze, łatwiejsze do wykonania.
4. Przejrzyj aplikację z czytaniami biblijnymi - to bardzo przydatne narzędzia, które w łatwy sposób pozwolą ci przeczytać wybrany fragment Pisma Świętego. Wskażą także czytania, którymi danego dnia modli się cały Kościół. Dodatkowo zawarte są w nich komentarze i wyjaśnienia danego fragmentu Biblii. Wolisz wersję audio? Wypróbuj aplikację "Modlitwa w drodze", która łączy czytanie z danego dnia, komentarz do Ewangelii i miłą muzykę, która wprowadzi cię w dobry nastrój.
5. Zjedz śniadanie - pod żadnym pozorem nie wychodź z domu bez śniadania! Pozornie oszczędzasz w ten sposób czas, ale to tylko złudzenie. Bez porządnego posiłku na początek dnia wejdziesz do pracy zmęczony i w złym humorze, co drastycznie odbije się na twojej efektywności. Jeśli nie masz czasu na przygotowanie go rano, spróbuj zrobić kanapki wieczorem i włożyć je do lodówki. Innym sposobem jest skromny posiłek wcześnie rano (co wystarczy tylko na godzinę, dwie) i zjedzenie w pracy lub na uczelni drugiego śniadania.
Michał Lewandowski - redaktor DEON.pl, publicysta, teolog. Prowadzi autorskiego bloga "teolog na manowcach".
Skomentuj artykuł